ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ - ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 1-5: Ευτυχώς που σταμάτησε! Πεντάρα από... ημίχρονο!

Μέσα σε οκτώ λεπτά οι «Βαυαροί» σημείωσαν τέσσερα γκολ…

Καταιγιστική η Μπάγερν Μονάχου απέναντι στην Μπάγερ Λεβερκούζεν, για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Bundesliga. Η ομάδα του Μονάχου μετρέτρεψε το ματς σε υπόθεση ενός ημιχρόνου, αφού στην ανάπαυλα του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ με 5-0!

Μάλιστα μέσα σε οκτώ λεπτά κατάφερε η Μπάγερν να σημειώσει τέσσερα γκολ, σκορπίζοντας τους γηπεδούχους.

Μόλις στο 4′ ο Λεβαντόφσκι ήταν αυτός ο οποίος έκανε το 0-1, ο ίδιος ποδοσφαιριστής με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα σημείωσε το 0-2. Από εκεί και πέρα, η Μπάγερν ήταν ασταμάτητη. Στο 34′ ο Μίλερ σημείωσε το 0-3, ένα λεπτό μετά έγινε το 0-4 από τον Γκνάμπρι και ο ίδιος «έγραψε» το 0-5 στο 37!

Στο δεύτερο μέρος οι «Βαυαροί», όπως ήταν αναμενόμενο έριξαν ρυθμό, με την Μπάγερ να το εκμεταλλεύεται και στο 55′ ο Σικ μείωσε σε 1-5. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ξανά την απόδοσή τους, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες αλλά έμειναν στα πέντε γκολ.

Έτσι έμεινε το 1-5 για την Μπάγερν Μονάχου, η οποία με τους τρεις βαθμούς της νίκης ανέβηκε και πάλι στην κορυφή του πρωταθλήματος της Bundesliga.

Μπάγερ Λεβερκούζεν: Χράντετσκι, Μπάκερ, Ταχ, Κοσούνου, Φρίμπονγκ, Ντεμιρμπάι, Αμίρι, Ντιαμπί, Βιρτζ, Παουλίνιο, Σικ.

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Ντέιβις (λ.τρ. 40′ Στάνισιτς), Ερνάντεζ, Ουπαμεκάνο, Σούλε, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Σανέ, Μίλερ, Γκνάμπρι, Λεβαντόφσκι.

8η Αγωνιστική
Παρασκευή 15/10
Χόφενχαϊμ – Κολωνία 5-0 (31′ και 49′ Μπεμπού, 51′ Μπαουμγκάρντνερ, 74′ Γκέιτζερ, 87′ Πος)
Σάββατο 16/10
Ντόρτμουντ – Μάιντς 3-1 (3′ Ρόις, 54′ και 90′ Χάαλαντ – 87′ Μπούρκαρντ)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Χέρτα 1-2 (78′ Πασιένσια με πέναλτι – 7′ Ρίχτερ, 63′ Εκέλενκαμπ)
Ουνιόν Βερολίνου – Βόλφσμπουργκ 2-0 (49′ Αβονίγι, 82′ Μπέκερ)
Φράιμπουργκ – Λειψία 1-1 (63′ Βο-Γεόνγκ – 32′ Φόρσμπεργκ)
Γκρόιτερ Φιρτ – Μπόχουμ 0-1 (80′ Λοσίγια)
Γκλάντμπαχ – Στουτγκάρδη 1-1 (42′ Χόφμαν – 15′ Μαυροπάνος)
Κυριακή 17/10
Μπάγερ Λεβερκούζεν – Μπάγερν Μονάχου 1-5 (55′ Σικ – 3′ και 30′ Λεβαντόφσκι, 34′ Μίλερ, 35′ και 37′ Γκνάμπρι)
Άουκγκσμπουργκ – Μπίλεφελντ 18:30