ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΒΑΛΕΝΘΙΑ 3-1: Ο βασιλιάς Φάτι είναι εδώ

Επέστρεψε στις νίκες η Μπαρτσελόνα (3-1), με μεγάλο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης τον Άνσου Φάτι, με τον Ισπανό να βάζει το γκολ της ισοφάρισης και στη συνέχεια να κερδίζει το πέναλτι για το γκολ της ανατροπής.

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στους «μπλαουγκράνα» μετά τη νίκη με 3-1, απέναντι στην Βαλένθια στο Καμπ Νόου και την εκπληκτική εμφάνιση του Άνσου Φάτι, με τον νεαρό σταρ της Μπαρτσελόνα, να βάζει ένα πολύ όμορφο γκολ για την ισοφάριση και στη συνέχεια να κερδίζει το πέναλτι, με το οποίο έγινε το 2-1 και η ανατροπή.

Πάγωσε το Κάμπ Νόου – Το ζέστανε ξανά ο Φάτι

Μια καλύτερη από τη αρχή του ημιχρόνου Μπαρτσελόνα, κατάφερε να δεχθεί και πάλι γκολ και μάλιστα πολύ νωρίς στον αγώνα. Η Βαλένθια είδε τους γηπεδούχους να χάνουν την πρώτη ευκαιρία του αγώνα και σε λιγότερο από 2 λεπτά κατάφερε να βρει γκολ με σουτ έξω από την περιοχή από τον Γκαγιά, στο 5’. Οι «μπλαουγκράνα» μπορεί να δέχθηκε νωρίς το γκολ, αλλά αυτή τη φορά κατάφερε να αντιδράσει και μάλιστα άμεσα. Συγκεκριμένα ο Άνσου Φάτι με ωραίο πλασέ, έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στο πλαϊνό δίχτυ του Σίλεσεν.

Η ισοφάριση έδωσε άλλη δυναμική στους γηπεδούχους, οι οποίοι πίεσαν για την ολική ανατροπή και τα κατάφεραν. Πρωταγωνιστής πάλι ο νεαρός Ισπανός, η Μπαρτσελόνα άλλαξε σεμιναριακά τη μπάλα, θυμίζοντας άλλες, παλιές εποχές και αυτή κατέληξε στον Φάτι, ο οποίος ήταν φάτσα με το 2-1, όμως δέχθηκε μαρκάρισμα από πίσω, με τον διαιτητή, αφού συμβουλεύτηκε το VAR, να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μέμφις, με τον Ολλανδό να αφήνει άγαλμα τον συμπατριώτη του, στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί «γ», γράφοντας το 2-1, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Δεν θύμισε… La Liga το δεύτερο ημίχρονο

Γεμάτο δύναμη ήταν το δεύτερο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ουκ ολίγα σκληρά μαρκαρίσματα, με σκοπό να σταματήσουν και να… σπάσουν τον τσαμπουκά των γηπεδούχων, εν μέρει τα κατάφεραν, το παιχνίδι έχασε τον ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου. Παρά το σκληρό παιχνίδι, η Μπαρτσελόνα συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, έχοντας τις δικές της στιγμές, χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι παραπάνω, μέχρι και το 85ο λεπτό, όταν μετά από μια ωραία κίνηση του Ντεστ, ο Αμερικανός, γύρισε στον αμαρκάριστο, μέσα στη μικρή περιοχή, Κουτίνιο, ο οποίος με άψογο τελείωμα έγραψε το 3-1 «κλειδώνοντας» τη νίκη.

Η «Μπάρτσα» μετά την ήττα, από την Ατλέτικο Μαδρίτης, επέστρεψε στις νίκες, ανεβαίνοντας στην 7η θέση με 18 βαθμούς, ρίχνοντας στην 9η θέση.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτσο (71′ Μινγκέθα), Πικέ, Γκαρθία, Τζόρντι Άλμπα, Ντε Γιόνκ, Μπουσκέτς, Γκάβι (71′ Νίκο), Ντεστ (87′ Αγκουέρο), Φάτι (59′ Κουτίνιο), Μέμφις

Βαλένθια (4-1-4-1): Σίλεσεν, Φολκιέρ (75′ Μούσα), Γκαμπριέλ Παουλίστα, Ντιακαμπί, Γκαγιά, Γκίλαμον (86′ Κόστα), Σολέρ, Βας, Γκόμεζ (86′ Βαγιέχο), Ντούρο (59’ Μάρκος Άντρε), Γκέδες (75′ Τσέρισεφ)