ΑΡΣΕΝΑΛ - ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ 2-2: Έσωσαν τον βαθμό στο 95' οι «κανονιέρηδες»

Απίστευτη ισοπαλία στο «Emirates» με τον Λακαζέτ, να σώζει την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα, με γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα, κρατώντας το αήττητο σερί ζωντανό.

Συνεχίζει το αήττητο σερί της η Άρσεναλ, με ήρωα τον Λακαζέτ στο 90+5’, ο οποίος δικαίωσε το «all in» του προπονητή του, σε ένα απίστευτο παιχνίδι, με τους Ραμσντέιλ και Γκουαίτα, παρότι δέχθηκαν από 2 γκολ έκαστος, να είναι από τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης.

Προβάδισμα από νωρίς με «Άουμπα» – Το κράτησε ο Ραμστέιλ

Την καλή φόρμα των τελευταίων αγώνων ήθελε να εκμεταλλευτεί η Άρσεναλ και στον αγώνα με την Κρίσταλ Πάλας και το κατάφερε, μπαίνοντας καλύτερα στον αγώνα και καταφέρνοντας να βρει το γκολ από νωρίς και συγκεκριμένα στο 8ο λεπτό, με τον Ομπαμεγιάνγκ να σκοράρει, μετά από εκπληκτική επέμβαση του Γκουαίτα, σε ωραίο σουτ του Πεπέ.

Το προβάδισμα φάνηκε να δίνει ακόμα περισσότερη ώθηση στους γηπεδούχους, με τους «κανονιέρηδες» να ψάχνουν και το δεύτερο γκολ, χάνοντας ευκαιρίες, με οργανωτή τον Σμιθ Ρόου. Όσο πέρναγε η ώρα η Κρίσταλ Πάλας άρχισε να βρίσκει ρυθμό, να παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να αρχίζει να βγάζει τις δικές τις επικίνδυνες ενέργειες, φτάνοντας κοντά στην ισοφάριση, με τον Ραμστέιλ όμως να έχει διαφορετική άποψη.

Την πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα το γύρισε η Πάλας – Είχε όμως ήρωα «Λάκα» η Άρσεναλ

Έπαθε και έμαθε από το πρώτο ημίχρονο η Κρίσταλ Πάλας, με τους «αετούς» να πληγώνουν την Άρσεναλ, όπως είχαν πληγωθεί και εκείνη με γκολ απ’ τα… αποδυτήρια. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ψηλά και ανάγκασαν τον Παρτέι, σε ένα παιδικό λάθος, το οποίο και αξιοποίησαν στο 100% με τον Μπεντέκε να ισοφαρίζει σε 1-1 μόλις 5 λεπτά από την έναρξη του δεύτερου μέρους.

Το παιχνίδι μετά την ισοφάριση πήρε μια «άγρια» ομορφιά, οι δύο ομάδες δεν ήταν ευχαριστημένες με την ισοπαλία και έψαξαν με τα δικά τους όπλα το δεύτερο γκολ. Η Άρσεναλ με οργανωμένες επιθέσεις και η Πάλας, με πίεση ψηλά και αντεπιθέσεις όταν της δινόταν η ευκαιρία.

Το γκολ το βρήκαν οι φιλοξενούμενοι με έναν συνδυασμό αυτών των δύο, ύστερα από κλέψιμο πάνω στον Λογκονγκά, η μπάλα έφτασε στον Ολίς, που μόλις είχε μπει αλλαγή και αφού έδωσε πάσα στον αμαρκάριστο Εντουάρντ, εκείνος με εκπληκτικό σουτ και την μπάλα να βρίσκει πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι, νίκησε τον εκπληκτικό Ραμσντέιλ, με τον νεαρό άσο κίπερ να φαίνεται πως σε αρκετές περιπτώσεις αμύνεται… μόνος τους.

Στη συνέχεια η Άρσεναλ έψαξε την ισοφάριση, με τον Μικέλ Αρτέτα να ρίχνει όλα του τα όπλα στον αγωνιστικό χώρο και εν τέλει να ανταμείβεται με γκολ του Λακαζέτ στην τελευταία φάση του αγώνα, παρά τις υπερπροσπάθειες του Ισπανού τερματοφύλακα.

Άρσεναλ (4-2-3-1): Ραμσντέιλ, Τομιγιάσου, Γουάιτ, Γκάμπριελ, Τίρνι, Πάρτεϊ (81′ Μαρτινέλι), Όντεγκαρντ (67′ Λακαζέτ), Πέπε, Σμιθ Ρόου, Σακά (46’ Λοκονγκά), Ομπαμεγιάνγκ

Κρίσταλ Πάλας (4-3-3): Γκουαίτα, Γουόρντ Άντερσεν, Γκουέχι, Μίτσελ, ΜακΆρθουρ, Μιλιβόγιεβιτς (67′ Κουγιατέ), Γκάλαχερ, Αγιού (71′ Ολίς), Μπεντέκε, Έντουαρντ (82′ Τόμκινς)