ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ 1-5: Διέσυραν τους Βέλγους οι «πολίτες»

Άνετο πέρασμα για τους «πολίτες», από το Βέλγιο, κόντρα στην Κλαμπ Μπριζ παίρνοντας τη νίκη με 5-1 στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του Uefa Champions League.

Ένα άνετο βράδυ στις Βρυξέλλες περιείχε το πρόγραμμα της τρίτης αγωνιστικής του Uefa Chmapions League, για τη Μάντσεστερ Σίτι η οποία νίκησε εύκολα την Κλαμπ Μπριζ με 5-1. Οι σκόρερς για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν οι Ζοάο Κανσέλο, Γουόκερ, Μαχρέζ (x2) και Πάλμερ, ενώ για τους Βέλγους το γκολ της τιμής πέτυχε ο Βανακεν.

Οι «πολίτες» βρήκαν λύσεις από τα… μπακ

Η Κλαμπ Μπριζ από την αρχή του παιχνιδιού είχε μπει για να παίξει άμυνα. Το γεγονός αυτό ανάγκασε τους «πολίτες» να επιτεθούν με διαφορετικούς τρόπους για να καταφέρουν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Έτσι κι έγινε!

Στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ζοάο Κανσέλο συνεργάστηκε εκπληκτικά με τον Φόντεν, με τον πρώτο να υποδέχεται άρτια την μπάλα από τον Άγγλο και να ανοίγει το σκορ για τη Μαντσεστερ Σίτι. Ωστόσο, η βοήθεια στην επίθεση από τα μετόσπισθεν δεν σταμάτησε εκεί…

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με τη Σίτι να προηγείται με δύο γκολ διαφορά, χάρη σε ευστοχή εκτέλεση πεάνλτι του Μαχρέζ στο 43′, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα βρήκε για τρίτη φορά τα δίχτυα, με τον Κάιλ Γουόκερ να προωθείται και με δυνατό σουτ να πετυχαίνει το 3-0.

Δύο αλλαγές, ένα ντεμπούτο και το τελειωτικό «χτύπημα»

Με το παιχνίδι να έχει – θεωρητικά – τελειώσει, ο Πεπ Γκουαρντιόλα αποφάσισε να ανοίξει το ροτέισον, βάζοντας αρκετούς παίκτες της… δεύτερης ενδεκάδας. Στο 64′ οι Στέρλινγκ και Πάλμερ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο στις θέσεις των Ντε Μπρόινε και Φόντεν, με τον νεαρό Άγγλο να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του με τους «πολίτες».

Μάλιστα τρία λεπτά αργότερα, ο ίδιος «σφράγισε» τη νίκη της Σίτι, πετυχαίνοντας ένα εξαιρετικό γκολ, με ασίστ του Ραχίμ Στέρλινγκ.

Η μόνη αντίδραση που κατάφερε να βγάλει η ομάδα της Κλαμπ Μπριζ ήταν δέκα λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης με τον Βανάκεν. Βέβαια τον τελευταίο λόγο τον είχαν οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα, με τον Μαχρέζ να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμορφώνοντας το τελικό 5-1.

v-cf3mgfxr7aoh-se

ΜΠΡΙΖ: Μινιολέ, Μάτα, Χέντρι, Ενσοκί (79′ Μέχελε), Σόμπολ, Ριτς (56′ Βόρμερ), Άλβαρες (68′ Εμπαμπά), Σόουα (56′ Βαν Ντερ Μπρεμπτ), Βάνακεν, Λανγκ, Ντε Κετελάρε (79′ Ντοστ)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Λαπόρτ (57′ Άκε), Κανσέλο, Ντε Μπρόινε (65′ Πάλμερ), Ρόδρι (71′ Φερναντίνιο), Μπερνάρντο Σίλβα (57′ Γκιουντογκάν), Μαχρέζ, Φόντεν (64′ Στέρλινγκ), Γκρίλις