ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ - ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ 1-4: Άλωσε την Πόλη με Κοάτες (vid)

Τα «λιοντάρια» με απόλυτο πρωταγωνιστή τον κεντρικό τους αμυντικό που είχε συμμετοχή στα τρία πρώτα τους γκολ σάρωσαν 4-1 την Μπεσίκτας στην Κων/πολη.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον κεντρικό αμυντικό Σεμπαστιάν Κοάτες η Σπόρτινγ Λισσαβόνας θριάμβευσε 3-1 μέσα στην Πόλη της Μπεσίκτας στο ματς με το οποιο άνοιξε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής στον 3ο Όμιλο.

Κόντρα στη  ροή του αγώνα  οι Βέλγοι  προηγήθηκαν στο  15’ με την πολύ ωραία κεφαλιά του  Κοάτες. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έφθασαν στην ισοφάριση  εννιά λεπτά αργότερα  με ανάλογη προσπάθεια από τον Λάριν. Όμως τα «λιοντάρια» δεν άργησαν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα πάλι με τον σκόρερ του πρώτου τέρματος τους και ξανά με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ. Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα Κοάτες είχε καταλυτική συμμετοχή και στο 3ο γκολ των Πορτογάλων καθώς μετά από νέα κεφαλιά του η μπάλα βρήκε στο χέρι του Βίντα και το πέναλτι το οποίο καταλογίστηκε από τον διαιτητή αξιοποιήθηκε από τον Σαράμπια για το 1-3 ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Στις καθυστερήσεις  οι Τούρκοι που είχαν και δοκάρι με τον Μπατσουαγί  πέτυχαν γκολ με εντυπωσιακό σουτ του Τεσέιρα αλλά δεν μέτρησε αφού ο σκόρερ ήταν  σύμφωνα με το VAR σε θέση οφσάιντ πριν πάρει την μπάλα. Η ομάδα της Κωνσταντινούπολης  αναζήτησε και στο β’ μέρος το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι, είχε καλές στιγμές αλλά δεν κατάφερε να φθάσει στο ποθητό και έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν την σπουδαία νίκη. Τον θρίαμβο της ομάδας της Λισαβόνας σφράγισε στο 88’ ο Παουλίνιο με έξοχο σουτ έξω από την περιοχή.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Ντεστάνογλου, Ροζιέ, Ουέλιντον, Βίντα, Ενσακαλά, Πιάνιτς, Ντε Σόουζα, Γκεζάλ, Τεϊσέιρα (80’ Καραμάν), Λάριν (73’ Τέρε), Μπατσουαγί

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Αδάν, Ινάσιο, Κοάτες, Φεντάλ (92’Κάρλος), Πόρο, Νούνες (92’ Μπραγκάνσα), Παλίνια, Ρέις (73’ Εσγκάιο), Γκονσάλβες (92’ Σάντος), Παουλίνιο, Σαράμπια