ΣΑΧΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 0-5: «Βασίλισσα» στο Κίεβο (vid)

Επιβλητικοί οι Ισπανοί σάρωσαν 5-0 την Σαχτάρ Ντόνετσκ στο «Ολιμπίνσκι» του Κιέβου και παραμένουν δεύτεροι στον 4ο Όμιλο.

Επιβλητική εμφάνιση πραγματοποίησε η Ρεάλ Μαδρίτης που σάρωσε 5-0  την Σαχτάρ  Ντόνετσκ στο «Ολιμπίνσκι» του Κιέβου και  παραμένει στη 2η θέση στον 4ο Όμιλο.

Οι Μαδριλένοι ξεκίνησαν δυνατά με τρεις τελικές στα πρώτα  επτά λεπτά και πέντε ως το 15λεπτο, ενώ η εικόνα του αγώνα ήταν η ίδια και στη συνέχεια με τους Κρόος, Μπενζεμά  και Βινίσιους  σε πρώτο πλάνο των επιθετικών τους προσπαθειών αλλά δίχως να βρουν στόχο. Τελικά η «βασίλισσα» κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 37’   με το αυτογκόλ του Κριβτσόφ   που στην προσπάθεια να κόψει την μπάλα  σε πάσα προς τον Μπενζεμά την έστειλε στα δίκτυα της ομάδας του με εντυπωσιακό τρόπο. Και στη συνέχεια η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε διόλου με τους Ισπανούς να πιέζουν και να αναζητούν το 0-2 χωρίς όμως αποτέλεσμα ως το τέλος του πρώτου μέρους. Οι βάσεις της νίκης για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι έγιναν πιο γερές στο 52’ όταν ο  Βινίσους ολοκλήρωσε έναν εξαιρετικό συνδυασμό των συμπαικτών του  και ασίστ του Μόντριτς ενώ πέντε λεπτά μετά ο Βραζιλιάνος επιθετικός  νίκησε εκ νέου από κοντά τον Τρούμπιν για το 0-3 μετά από πάσα του Μπενζεμά και εξαιρετικό σλάλομ. Ο σκόρερ των δυο τερμάτων ήταν ο δημιουργός του 4ου γκολ των Μαδριλένων που είχε σκόρερ τον Ροντρίγκο στο 65’.  Η καλύτερη στιγμή για τους Ουκρανούς ήρθε λίγα λεπτά αργότερα με τον Κουρτουά να λέει διαδοχικά «όχι» στους Φερνάντο και Μάρλος. Την παράσταση των γκολ για τους θριαμβευτές σφράγισε στο 91΄ο Καρίμ Μπενζεμά με το 1ο του γκολ σε ισάριθμα εφετινά παιχνίδια. H νικήτρια έφθασε τους έξι βαθμούς , όσους έχει και η πρωτοπόρος Σερίφ ενώ οι ηττημένοι έμειναν στην τελευταία θέση με μόλις έναν συγκομιδή.

ΣΑΧΤΑΡ: Τρούμπιν, Ντοντό, Κριβτσόφ, Μάρλον, Ισμαϊλί (75’ Κομιλένκο), Μάικον, Πάτρικ (79’ Στεπανένκο), Τετέ (46’ Μάρλος), Πεντρίνιο, Σόλομον (46’ Μάρκος Αντόνιο), Φερνάντο (75’ Μούντρικ).

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Βάθκεθ, Μιλιτάο (89′ Βαγιέχο), Αλάμπα, Μεντί (69’ Μεντί), Μόντριτς (79’ Καμαβίνγκα), Καζεμίρο, Κρόος (78’ Βαλβέρντε), Ροντρίγκο (78’ Ασένσιο), Μπενζεμά, Βινίσιους