ΑΓΙΑΞ - ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ 4-0: Έκανε το 3/3 ο ασταμάτητος «Αίαντας»

Οι Ολλανδοί έκανε μία εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στην ομάδα του Ρόζε και πήραν μία πανάξια νίκη με 4-0.

Ο Άγιαξ επικράτησε με 4-0 της Μπορούσια Ντόρτμουντ μέσα στην «Johan Cruyff Arena» για την 3η αγωνιστική του Champions League κι έκανε το 3/3 παραμένοντας μόνος πρώτος στον τρίτο όμιλο.

Οι Ολλανδοί έκαναν ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος καταφέρνοντας να φτιάξουν διψήφιο αριθμό ευκαιρίιών κόντρα στις μόλις δύο των Βεστφαλών. Το γκολ με το οποίο άνοιξαν το σκορ ήρθε από «συνεργασία» των αρχηγών των δύο ομάδων. Ο Ντούσαν Τάντιτς εκτέλεσε το φάουλ στο 11ο λεπτό και ο Μάρκο Ρόις βρήκε λίγο την μπάλα στέλνοντάς την στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0. Στο 25′ ο Σεμπαστιάν Αλέ έστρωσε την μπάλα στον Μπλιντ στα όρια της περιοχής κι εκείνος με ωραίο σουτ στην κίνηση διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο δεύτερο μέρος, ο Άγιαξ συνέχισε από κει που σταμάτησε στο πρώτο 45λεπτο. Μόλις στο 53′ ο Άντονι σκόραρε με ωραίο φαλτσαριστό πλασέ κι έκανε τρία τα τέρματα του «Αίαντα». Στο 72′ ο Αλέ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του κεντρικού αμυντικού διδύμου των Γερμανών διαμορφώνοντας εύκολα με κεφαλιά το τελικό 4-0.

Πλέον, οι Ολλανδοί βρίσκονται στην κορυφή του τρίτου ομίλου έχοντας το απόλυτο ενώ παράλληλα έχουν σκοράρει 11 γκολ κι έχουν δεχθεί μόλις ένα σ’ αυτές τις τρεις νίκες. Στην δεύτερη θέση η Ντόρτμουντ που γνώρισε με… άσχημο τρόπο την πρώτη της φετινή ήττα στην διοργάνωση.

Άγιαξ (πρ. Έρικ Τεν Χαγκ): Πάσβεερ, Τίμπερ, Μαρτίνεζ, Μαζραουί (83′ Ρεντς), Μπλιντ, Άλβαρεζ, Μπέργκχαους (69′ Κλάασεν), Χράφενμπερχς, Τάντιτς, Άντονι (76′ Νέρες), Αλέ (83′ Ντάραμι)

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Μάρκο Ρόζε): Κόμπελ, Χούμελς (79′ Πόνγκρατσιτς), Ακάντζι, Μενιέ (79′ Βολφ), Σουλτζ (46′ Τσαν), Μπέλινγκχαμ, Βίτσελ, Μπραντ (88′ Κνάουφ), Ρόις, Μάλεν (53′ Θ. Αζάρ), Χάαλαντ