ΙΝΤΕΡ - ΣΕΡΙΦ ΤΙΡΑΣΠΟΛ 3-1: Ο Τζέκο έσπασε το αήττητο των Μολδαβών

Επιτέλους νίκη για την Ίντερ, με τους Ιταλούς να σπάνε το νικηφόρο σερί της Σέριφ στους ομίλους του Champions League, κερδίζοντας την με 3-1.

Με πρωταγωνιστή τον Έντιν Τζέκο, η Ίντερ έκανε μια «μεγάλη» εμφάνιση και παρότι ισοφαρίστηκε, κόντρα στην ροή του αγώνα, τελικά κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη, σπάζοντας το αήττητο της Σέριφ Τίρασπολ με 3-1, έχοντας τις ευκαιρίες να βάλει αρκετά ακόμα γκολ, με τον τερματοφύλακα των Μολδαβών αλλά και τα δοκάρια να έχουν διαφορετική άποψη. Οι Ιταλοί με τη νίκη αυτή έφτασαν τους 4 βαθμούς, ενώ η Σέριφ έμεινε στους 6 και παραμένει πρώτη, μπροστά από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Κυριαρχική στο πρώτο μέρος η Ίντερ πήρε αυτό που άξιζε

Από την δύσκολη θέση στην οποία βρισκόταν πριν τον παιχνίδι ήθελε να βγει η Ίντερ, καθώς μετρούσε μόλις 1 βαθμό σε δύο αγώνες, χωρίς να έχει καταφέρει ακόμα να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα στους ομίλους του Champions League και γι’ αυτούς τους λόγους μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Οι Ιταλοί είχαν από το ξεκίνημα του αγώνα την μπάλα στα πόδια τους, φτιάχνοντας αρκετές επιθέσεις, δίνοντας το δικό τους τέμπο στον αγώνα.

Χάρη σε αυτή τη κατοχή και την πίεση οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν το πολυπόθητο γκολ με τον Έντιν Τζέκο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Τσελέαντνιτς. Παρά το προβάδισμα οι «νερατζούρι» πίεσαν να βρουν και δεύτερο γκολ ώστε να κλειδώσουν τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, χωρίς όμως να το καταφέρουν παρά τις 18 τελικές του πρώτου μέρους, με 7 στο στόχο.

Η Σέριφ από την πλευρά της έψαξε να βρει τις δικές τις ευκαιρίες παίζοντας στην κόντρα και παρότι κατάφεραν να βγουν αρκετές φορές στην αντεπίθεση η τελική ενέργεια δεν ήταν η επιθυμητή για να βγει η καλή τελική ενέργεια και το παιχνίδι πήγε στα αποδυτήρια στο 1-0 υπέρ των Ιταλών.

Ισοφάριση απ’ το πουθενά – Δεν τρόμαξε και πήρε τη νίκη η Ίντερ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Σέριφ, καθώς κόντρα στη ροή της αναμέτρησης κατάφερε να βρει την ισοφάριση βρίσκοντας γκολ με τον Τιλ, με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ, αρκετά μέτρα έξω απ’ την περιοχή.

Η Ίντερ παρά το άσχημο ξεκίνημα και το γκολ που δέχθηκε κόντρα στην ροή του αγώνα, δεν «φοβήθηκε» και συνέχισε να παίζει το παιχνίδι της. Μόλις 6 λεπτά αργότερα ο Βιδάλ μετά από εξαιρετική ασίστ του σκόρερ του πρώτου γκολ, Τζέκο, ο Χιλιανός έβαλε ξανά την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Οι Ιταλοί συνέχισαν να πιέζουν, καθώς σε καμία περίπτωση δεν ήθελαν να συμβεί, ότι έγινε και στην αρχή του δεύτερου μέρους και προσπάθησε να κλειδώσει το ματς όπως στο πρώτο ημίχρονο, αυτή τη φορά όμως τα κατάφερε με τον Ντε Φράι να δέχεται τη μπάλα στην περιοχή και να γράφει με ωραίο τελείωμα το 3-1.

Μετά το γκολ του Ολλανδού η Ίντερ δεν… τράβηξε το πόδι από το γκάζι και συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει κι άλλα γκολ, χωρίς όμως να τα καταφέρει, από την άλλη όμως δεν έδωσε κανένα περιθώριο στη Σέριφ για να αντιδράσει, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βγάζει τους Μολδαβούς από την δύσκολη θέση και τους Ιταλούς να χαμογελάνε για την πρώτη τους νίκη και το τρίποντο στους φετινούς ομίλους του Champions League.

Ίντερ (3-5-2): Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Ντιμάρκο (55’ Μπαστόνι), Ντάμφρις, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς (85’ Σένσι), Βιδάλ (75’ Γκαγκλιαρντίνι), Πέρισιτς (85’ Κολάροφ), Τζέκο (75’ Σάντσεθ), Λαουτάρο Μαρτίνεθ

Σέριφ (4-3-3): Τσελέαντνιτς, Κοστάνθα, Ντουλάντο, Αρμπολέδα, Κριστιάνο, Τιλ, Κολοβός (84’ Κοτσοκάρου), Άντο (75’ Νίκολοφ), Τραορέ (90’ Κοτσοκάρι), Φελίπε, Καστανέδα (46’ Ράντελτζιτς)