ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ 1-0: Είδε φως στο Champions League με Πικέ η «Μπάρτσα»

Την πρώτη της νίκη στους φετινούς ομίλους πέτυχε η Μπαρτσελόνα, με τους Ισπανούς να κερδίζουν στο Κάμπ Νόου με 1-0 την Ντιναμό Κιέβου, με γκολ του Ζεράρ Πικέ.

Άργησε αλλά επιτέλους ήρθε η νίκη για την Μπαρτσελόνα στο φετινό UEFA Champions League. Οι «μπλαουγκράνα» με χρυσό σκόρερ τον Ζεράρντ Πικέ, κατάφεραν να κάμψουν το εμπόδιο της Ντιναμό Κιέβου και να πάρουν, επιτέλους, τους πρώτους τους πόντους στη διοργάνωση.

Ο Πικέ απέβαλε το άγχος

Δύο σερί ήττες στη διοργάνωση μέτραγε η Μπαρτσελόνα και απέναντι στην Ντιναμό Κιέβου, δεν ήθελε τίποτα λιγότερο από τη νίκη. Στα 180 λεπτά που είχαν προηγηθεί στους ομίλους του Champions League, τα πράγματα δεν είχαν πάει καλά για τους Ισπανούς, ενώ ακόμα δεν είχαν καταφέρει να βρουν στόχο με κάποιο από τα σουτ τους γι’ αυτό και υπήρχε ένα παραπάνω άγχος στην αποψινή αναμέτρηση.

Παρά το άγχος η «Μπάρτσα» ήταν καλύτερη από την αρχή του ημιχρόνου και κατόρθωσε να πάρει το προβάδισμα με ωραία πλασέ στην κίνηση του Ζεράρ Πικέ στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης, «βγάζοντας» το άγχος από τον ίδιον και τους συμπαίκτες του.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν και ένα ακόμη γκολ, ώστε να διευρύνουν το προβάδισμά τους, χωρίς όμως επιτυχία, ενώ από την άλλη οι Ουκρανοί, έδειχναν πως δεν μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά τους «μπλαουγκράνα», με το 1-0 να είναι και το σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Δεν το «καθάρισε» αλλά δεν απειλήθηκε

Το δεύτερο ημίχρονο δεν θύμισε σε τίποτα το πρώτο μέρος, καθώς η Μπαρτσελόνα παρότι βρισκόταν μόλις με 1 γκολ μπροστά, δεν φάνηκε να ψάχνει με τον ίδιο ζήλο το δεύτερο γκολ, με το οποίο και θα «καθάριζε» την αναμέτρηση, παρότι έφτασε μια ανάσα από το να το πετύχει με τον Φάτι, με τον νεαρό σταρ όμως, αντί να πασάρει, να προσπαθεί να τελειώσει τη φάση με εντυπωσιακό τρόπο, χωρίς καμία τύχη.

Η Ντιναμό συνέχισε από τη μεριά της να μην είναι επικίνδυνη επιθετικά κάνοντας εύκολο το έργο των «μπλαουγκράνα» να αμυνθούν και να κρατήσουν τη νίκη με 1-0, με το γκολ του Ισπανού κεντρικού αμυντικού της «Μπάρτσα».

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα (46 Κουτίνιο), Πικέ, Λενγκλέ, Τζόρντι Άλμπα, Γκάβι (69’ Σέρτζι Ρομπέρτο), Μπουσκέτς, Ντε Γιόνκ, Ντεστ, Λουκ Ντε Γιονκ (46’ Φάτι), Μέμφις(75’ Αγκουέρο)

Ντιναμό Κιέβου (4-2-3-1): Μπούστσαν, Κετζιόρα (78’ Τίμτσικ), Ζαμπάρνι, Σιρότα, Μυκολένκο, Σίντροτσουκ, Σαραπένκο, Τσιγκάνκοφ (85’ Καραβάεφ), Μπουγάλσκι (85’ Ραμίρεζ), Ντε Πένα (62’ Βιτίνιο), Σουπριάγκα (61’ Γκαρμάς)