ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Κ17 - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ17 1-0: Πήρε το ντέρμπι με Ναλιτζή

Οι «πράσινοι» πήραν μεγάλη νίκη με 1-0 απέναντι στην ομάδα του Πειραιά στο «Γ.Καλαφάτης» για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ17.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 του Ολυμπιακού στο «Γ.Καλαφάτης» στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Super League Κ17 χάρη σε γκολ του Ναλιτζή μόλις στο 7ο λεπτό του αγώνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εκείνοι που έχασαν την πρώτη ευκαιρία του αγώνα μόλις στο 5ο λεπτό, αλλά το σουτ του Παπακαννέλου κατέληξε άουτ. Οι «πράσινοι» απάντησαν άμεσα και κατάφεραν μάλιστα να σκοράρουν στην πρώτη τους καλή στιγμή στο ντέρμπι. Ο Νότας έκανε ωραίο ενέργεια από τα δεξιά και την παράλληλα μπαλιά στον Ναλιτζή, ο οποίος σούταρε από κοντά και εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0.

Στο 10′ ο Πιτσώτης προσπάθησε να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 2-0, αλλά το σουτ του μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ. Στο 42ο λεπτό ο Ολυμπιακός απείλησε με σουτ του Μοίρα, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, το «τριφύλλι» προσπάθησε στο ξεκίνημα να βρει ένα δεύτερο τέρμα, αλλά τόσο ο Λάζαρης στο 64′ (κατέληξε άουτ) όσο κι ο Πιτσώτης στο 67′ (νικήθηκε από τον Μακρή), δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν σε γκολ τις προσπάθειές τους.

Κάπως έτσι το 1-0 ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει στις νίκες μετά την ήττα από τον ΟΦΗ και να προσπερνάει τον Ολυμπιακό (13β.) ανεβαίνοντας στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος με 15 βαθμούς και όντας ένα βαθμό πίσω από την ΑΕΚ, που είχε ρεπό αυτή την αγωνιστική.

Παναθηναϊκός: Παπανικολόπουλος, Κοκκάκης, Διαμαντής, Δάμης, Πιτσώτης, Λιατίφης, Νικολετόπουλος, Λάζαρης (78′ Γεωργουλάκης), Νότας (90′ Ορμενάι), Τόμπρας (50′ Ρομάνο), Ναλιτζής.

Ολυμπιακός: Μακρής, Αρσενίδης, Σαββάκης, Κωστούλας, Φίλος, Σταράκης (76′ Μαυρόπουλος), Φαναράς (59′ Κακάκιος), Πρεκατές (59′ Αλαφάκης), Μοίρας (76′ Μουζακίτης), Παπακανέλλος, Γατόπουλος (44′ Δρόσος).