ΜΠΕΝΦΙΚΑ - ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 0-4: Οι Βαυαροί «καθάρισαν» σε 14 λεπτά (vid)

Η Μπάγερν Μονάχου δυσκολεύτηκε περισσότερο από όσο δείχνει το τελικό 4-0, καθώς η Μπενφίκα για 70 λεπτά έπαιξε στα.. .ίσια τους Βαυαρούς, αλλά οι φιλοξενούμενοι μέσα σε 14 λεπτά τελείωσαν την υπόθεση νίκη.

Σε ένα παιχνίδι που ο Μάνουελ Νόιερ έφτασε τις 100 συμμετοχές με τη φανέλα της Μπάγερν Μονάχου στο Champions League, οι Βαυαροί έφτασαν σε ακόμα μία νίκη, πατώντας… γκάζι στα τελευταία 20 λεπτά της αναμέτρησης.

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο

Το πρώτο 45λεπτο του αγώνα ήταν μοιρασμένο με αμφότερες τις ομάδες να έχουν ευκαιρίες. Από τη μία ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος κράτησε ζωντανή την ομάδα του σε αρκετές περιπτώσεις, λέγοντας «όχι» στον Λεβαντόφσκι

Η Μπάγερν ήταν η ομάδα που πίεζε περισσότερο στον αγωνιστικό χώρο, με τον πολωνό στράικερ να σημειώνει γκολ στο 44ο λεπτό αλλά αυτό ακυρώθηκε, αφού βρήκε την μπάλα με το χέρι.

Από την άλλη ο Μάνουελ Νόιερ είχε και αυτός μία σπουδαία επέμβαση στο πρώτο ημίχρονο, «σώζοντας» την Μπάγερν από τις… ορέξεις του Νούνιεζ. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Το 14λεπτο… κρεσέντο των Βαυαρών

Αυτό που δεν κατάφεραν να κάνουν στο πρώτο μέρος οι Βαυαροί, μπόρεσαν να το κάνουν στο δεύτερο. Παρά το γεγονός ότι η Μπενφίκα είχε δύο καλές ευκαιρίες στην επανάληψη, η Μπάγερν ήταν εκείνη που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 70ο λεπτό, ο Σανέ άνοιξε το σκορ στον αγώνα, με μία εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, με τον Βλαχοδήμο αυτή την φορά να μην μπορεί να αντιδράσει, παρά το γεγονός ότι εκτινάχθηκε στην σωστή του γωνία.

Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για την Μπάγερν, αφού συνέχισε την πίεσή της στους Πορτογάλους. Αυτό που δεν μπόρεσαν να κάνουν οι παίκτες των Βαυαρών το έκανε ο Έβερτον στο 80ο λεπτό (είχε μπει αλλαγή στο 76′), καθώς ο επιθετικός της Μπενφίκα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Ωστόσο, η Μπάγερν συνέχισε να πολιορκεί την άμυνα της ομάδας του Ζεσούς και στο 82ο λεπτό ο Λεβαντόφσκι έκανε το 3-0.

Η σεμνή τελετή αν και είχε λάβει τέλος μετά το γκολ του Πολωνού, ο Σανέ έκανε το 4-0 στο 84 και επισφράγισε με εμφατικό τρόπο την επικράτησή της.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Μπενφίκα (Ζέσους): Βλαχοδήμος, Βερίσιμο, Οταμέντι, Βερτόνχεν, Ζοάο Μάριο (81′ Τάαραμπτ), Βάιγκλ, Αντρέ Αλμέιδα (40′ Ντιόγκο Γκονσάλβες), Γκριμάλντο, Ράφα Σίλβα (81′ Πίτζι), Νούνιεζ (81′ Ράμος), Γιάρεμτσουκ (76′ Έβερτον)

Μπάγερν Μονάχου (Τοπμέλερ): Νόιερ, Ερνάντεζ (86′ Ρίτσαρντς), Ουπαμεκανό, Ζούλε, Παβάρ (66′ Γκνάμπρι), Κίμιχ, Σάμπιτσερ (86′ Τολισό), Σανέ, Μίλερ (76′ Στάνισιτς), Κομάν (86′ Μουσιάλα), Λεβαντόφσκι