UEFA CHAMPIONS LEAGUE: Τεσσάρα για Τσέλσι και Βιγιαρεάλ - Λευκή ισοπαλία στο Λιλ - Σεβίλλη

Η Τσέλσι έκανε πάρτι απέναντι στη Μάλμε την οποία φιλοδώρισε με 4-0 στο Στάμφορντ Μπριτζ, ενώ η Βιγιαρεάλ με δύο γρήγορα γκολ πήρε τη νίκη με 4-1 επί της Γιανγκ Μπόις. Τέλος η Λιλ με τη Σεβίλλη έμειναν ισόπαλες χωρίς σκορ και έκαναν δώρο στη Σάλτσμπουργκ.

Τσέλσι – Μάλμε

Η Τσέλσι επιβεβαίωσε πως είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί απέναντ στη Μάλμε και κατάφερε να προηγηθεί με τον Κρίστενσεν μόλις στο 9ό λεπτό. Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ των Σουηδών, με τους παίκτες του Τούχελ να έχουν βάλει στην περιοχή τους αντιπάλους τους, ο Τιάγκο Σίλβα βρήκε με μια γλυκειά σέντρα στην περιοχή το Δανό αμυντικό και εκείνος με ωραίο σκαστό σουτ εκτέλεσε τον Νταλίν για το 1-0.

Στα επόμενα λεπτά οι «μπλε» βρήκαν και δεύτερο τέρμα, με τον Λουκάκου να κερδίζει πέναλτι και τον Ζορζίνιο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να γράφει το 2-0 στο 21′. Ο Βέλγος επιθετικός τραυματίστηκε και αποχώρησε, με τον Χάβερτζ να παίρνει τη θέση του. Λίγο αργότερα με τραυματισμό αποχώρησε και το Τίμο Βέρνερ, ακθώς αισθάνθηκε τράβηγμα στο δικέφαλο, με τον Χάντσον Οντόι να παίρνει τη θέση του.

Αυτό όμως δεν επηρέασε την Τσέλσι να συνεχίσει στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Μάλμε δεν μπορούσε να αντιδράσεικια στο 48′, ο Κάι Χάβερτζ πήρε την πάσα του Οντόι που έκανε εξαιρειτκή κούρσα στο χώρο κουβαλώντας την μπάλα και πλάσαρε τον Ντιαβαρά από δύσκολη γωνία για το 3-0. Στο 56′ ο Ρο’υντιγκερ από αμυντικός έγινε φορ και πριν πλασάρει κέρδισε το δεύτερο πέναλτι της βραδιάς για την ομάδα του. Ο Ζορζίνιο έστησε τη μπάλα και εκτέλεσε για το 4-0.

Γιανγκ Μπόις – Βιγιαρεάλ

Η Βιγιαρεάλ με δύο πολύ γρήγορα γκολ στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης κατάφερε να πάρει μεγάλο πλεονέκτημα και ουσιαστικά να τελειώσει από νωρίς το παιχνίδι. Οι παίκτες του Ουνάι Έμερι άνοιξαν το σκορ με τον Γέρεμι Πίνο μόλις στο 6ό λεπτό και δέκα λεπτά αργότερα, το «κίτρινο υποβρύχιο» κατάφερε να σκοράρει ξανά με κεφαλιά του Ζεράρ Μορένο, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντάνι Παρέχο.

Ο ενθουσιασμός της Γιανγκ Μπόις της έδωσε ώθηση, με τους Ελβετούς να έχουν τις δικές τους καλές στιγμές για να μειώσουν και μάλιστα είχαν και δοκάρι πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Το θέαμα ήταν αρκετά καλό καθώς αμφότερες οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να σκοράρουν και άλλα τέρματα. Το γκολ για τους Ελβετούς ήρθε στο 77′, με τον Ελία να εκθέτει το αμυντικό δίδυμο της Βιγιαρεάλ με την ταχύτητά του και να πλασάρει τον Ρούλι για το 2-1. Η Βιγιαρεάλ όμως βρήκε το τρίτο γκολ με τον Αλμπέρτο Μορένο στο 88′ να παίρνει το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Βον Μπάλμος και με δυνατό σουτ να κάνει το 3-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Τσουκουέζε.

Λιλ – Σεβίλλη

Η Λιλ υποδέχθηκε τη Σεβίλλη, σε ένα ματς με πολλές καλές στιγμές εκατέρωθεν, στο οποίο όμως έλειψε η ουσία. Οι «Ανδαλουσιάνοι» ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Από την πλευρά τους οι πρωταθλητές Γαλλίας είχαν κάποιες καλές στιγμές με τον Γιλμάζ, χωρίς όμως με αποτέλεσμα. Έτσι μετά και τη λευκή ισοπαλία ανάμεσά τους έκαναν δώρο στη Σάλτσμπουργκ που φιγουράρει στην κορυφή του ομίλου.