EUROPA CONFERENCE LEAGUE: Σοκ και διασυρμός για Ρόμα

Η Ρόμα γνώρισε ιστορικό διασυρμό από την Μπόντο Γκλιμτ με 6-1, με τους «τζιαλορόσι» να δείχνουν ανίκανοι να αντιδράσουν και τον Ζοζέ Μουρίνιο να κοιτάζει αποσβολωμένος.

Aπίστευτα πράγματα έγιναν στη Νορβηγία, αφού η Ρόμα δεν βγήκε ποτέ στο γήπεδο για να αγωνιστεί και γνώρισε ιστορική ήττα – «σφαλιάρα» από την Μπόντο Γκλιμτ με το εμφατικό 6-1. Ο Ζοζέ Μουρίνιο κοιτούσε αποσβολωμένος τον αγώνα, ανίκανος να αντιδράσει.

H Mπόντο Γκλιμτ σόκαρε τη Ρόμα, αφού άνοιξε το σκορ κόντρα στην ομάδα του Μουρίνιο μόλις στο 8ό λεπτό με τον Μποτίμ. Πριν προλάβουν να καταλάβουν τι έγινε οι «τζιαλορόσι» δέχθηκαν και δεύτερο τέρμα με τον Μπεργκ, με τον Μποτίμ από σκόρερ να γίνεται δημιουργός. Οι «Ρωμαίοι» που παρουσιάστηκαν με πολλές απουσίες κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς και μείωσαν στο 28′ με τον Κάρλες Πέρες να δέχεται την πολύ ωραίαμπαλιά του Ντιαβαρά και να μειώνει το σκορ.

Η βραδιά όμως άνηκε στους Νορβηγούς, αφού ο Μποτίμ στο 52′ έκανε το 3-1 για την ομάδα του. Οι Νορβηγοί όμως δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς στο 71′ έκαναν το 4-1 με τον Σολμπάκεν, με τους «τζιαλορόσι» να μην μπορούν να το πιστέψουν. Στο 78′ ο Πελεγκρίνο έκανε το 5-1 και δύο λεπτά αργότερα, ο Μποτίμ με το τρίτο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 6-1, με τον Μουρίνιο να κοιτάζει αμίλητος και τους Νορβηγούς να πανηγυρίζουν τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία τους.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής του Europa Conference League, η Μακάμπι Τελ Αβίβ διέσυρε με πέντε γκολ την Ελσίνκι στη Φινλανδία. Το σκορ για τους Ισραηλινούς άνοιξε στο 28′ ο Κανιτσόφσκι. Ο Περίτσα στο 49′ έκανε με πέναλτι το 2-0 για την ομάδα του και με τη συμπλήρωση μιας ώρας ο Κανιτσόφσκι με δεύτερο προσωπικό τέρμα έκανε το 3-0. Κάπου εκεί οι Φινλανδοί παρέδωσαν ψυχή και σώμα, με τον Σαμπορίτ να κάνει το 4-0 στο 87′. Το τελικό 5-0 έκανε ο Σαμίρ στις καθυστερήσεις με την Μακ΄’αμπι να φιγουράρει πλέον στην κορυφή του ομίλου.

H Ρεν άνοιξε στο 17ό λεπτό το σκορ στην έδρα της Μούρα με τον Γκιρασί να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι. Άμεση ήταν η απάντηση για τους γηπεδούχους, αφού ισοφάρισαν με τον Λότριτς στο 20′. Οι Γάλλοι όμως πίεσαν και κατάφεραν να πάρουν ξανά προβάδισμα, αυτή τη φορά με τον Λαμπόρντ στο 41′ και πήραν τη νίκη με 2-1.

Η Ανόρθωση έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, αφού αν και προηγήθηκε με 2-0 κατάφερε τελικά να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας. Το σκορ άνοιξε ο Ντέλετιτς στο 25′ και τρία λεπτά αργότερα, ο Πόποβιτς έκανε το 2-0. Η Φλόρα μείωσε στο 38′ με τον Σάπινεν, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να διαμορφώνει το τελικό 2-2 στο 80ό λεπτό.

Η Τότεναμ αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές κόντρα στη Φίτεσε στην Ολλναδία και το πλήρωσε. Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο ήταν αναιμική στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κια το πλήρωσε. Στο 78′, ο Βίτεκ πήρε την πάσα του Ντάσα και έκανε το 1-0 για την ομάδα του που πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση και πέρασε πάνω από τα «Σπιρούνια».

Η Ομόνοια προσπάθησε στην Ελβατία απέναντι στην Βασιλεία όμως δεν τα κατάφερε. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μιγιάρ στο 19′ μετά από ασίστ του Παϊτίμ Κασάμι, όμως η απάντηση ήταν άμεση για την κυπριακή ομάδα. Ο Ζόρντι Γκόμεζ ισοφάρισε από το σημείο του πέναλτι στο 27′, με τη Βασιλεία να την πληρώνει με το ίδιο νόμισμα. Ο Αρτούρ από την άσπρη βούλα έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1, με το τελικό 3-1 να ‘ερχεται στο 88’ με τον Σεγκρόβα.

Η Άλκμααρ πήρε δύσκολη νίκη στην έδρα της Κλουζ με 1-0, με τον Βαγγέλη Παυλίδη να ξεκινά βασικός στην κορυφή της επίθεσης. Ο Έλληνας επιθετικός δεν ήταν ιδιαίτερα δραστήριος και αντικαταστάθηκε στο 64′, με τους Ολλανδούς να σκοράρουν στο 18′ με τον Κάρλσον το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

Για τον όμιλο του ΠΑΟΚ, η Σλόβαν Μπρατισλάβας πήρε τη νίκη επί της Λίνκολν με 2-0. Το σκορ άνοιξε ο Γκριν στο πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους, με τον Χέντι στο 84΄να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της βραδιάς:

ΤΣΣΚΑ Σόφιας – Ζόρια 0-1 (65′ Σαίντμανες)

Παρτιζάν – Γάνδη 0-1 (59′ Κουμς)

Γιάμπλονετς – Ράντερς 2-2 (35′,53′ Κβάντσαρα – 36′ , 90′ Οντέι)

Αλασκέρτ – Λασκ Λιντζ 0-3 (31′ Μοντεσκίν αυτ. , 35′ Χιούν Σεόκ, 68′ Γκοίτζινγκερ)

Καραμπάγκ – Καϊράτ Αλμάτι 2-1 ( 15′ Καντέ πεν. – 79′ Σεντάεφ, 90+1′ Χουσείνοφ)

Μακάμπι Χάιφα – Σλάβια Πάγας 1-0 (24′ Ντόνιο)

Φέγενορντ – Ουνιόν Βερολίνου 3-1 (11′ Γιάνασμπαχ, 29 Λίνσεν 76′ Σινιστέρα – 35′ Αβονίγι)