ΑΪΝΤΡΑΧΤ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-1: Μαρτίνς: «Ήταν καλύτεροι, στο Καραϊσκάκη η πρόκριση»

Στάθηκε στο γεγονός πως η ομάδα του Πειραιά έχασε τη συγκέντρωσή της, παράλληλα και την κατοχή της μπάλας…

Στην ανωτερότητα της Άιντραχτ μέσα στο γήπεδό της, στάθηκε ο Πέδρο Μαρτίνς σε δηλώσεις του μετά την ήττα με 3-1 στη Φρανκφούρτη. Ο Πορτογάλος τεχνικός του Ολυμπιακού τόνισε αρχικά σε δηλώσεις του στον ΟΤΕ:

«Ο αντίπαλος ήταν καλύτερος από εμάς και θα πρέπει να το παραδεχτούμε. Όταν δεχτήκαμε το δεύτερο γκολ τα πράγματα έγιναν για την Άιντραχτ πιο άνετα και έβγαιναν πλέον με μεγαλύτερη ευκολία στην αντεπίθεση. Ήταν ανώτεροι από εμάς και αυτό θα πρέπει να το παραδεχτούμε για αυτήν τη βραδιά.

Νομίζω πως η πίεση μας στον αντίπαλο έπρεπε να ήταν καλύτερη. Στο πρώτο ημίχρονο το καταφέραμε αυτό, αλλά στο δεύτερο το χαλάσαμε. Δεν κατορθώσαμε να έχουμε τα ποσοστά κατοχής που θέλαμε. Χάσαμε τη συγκέντρωσή μας στο δεύτερο ημίχρονο και δώσαμε στον αντίπαλο περισσότερο την μπάλα.

Ήταν ένα έντονο και ανταγωνιστικό παιχνίδι όπως το περιμέναμε και είχαμε πει, αλλά ο αντίπαλος εκμεταλλεύτηκε καλύτερα κάποια στοιχεία του αγώνα».

Αναφορικά με την πρόκριση και τη συνέχεια των «ερυθρόλευκων» στην Ευρώπη, τόνισε: «Τα πάντα είναι ανοιχτά, είμαστε δεύτεροι στη βαθμολογία, θα παίξουμε μέσα στο γήπεδό μας με τον πρώτο και τον τρίτο του ομίλου και τα πάντα είναι ανοιχτά για την πρόκριση».

Παράλληλα, σε ερώτηση αν υπάρχει κούραση στους παίκτες από τα συνεχόμενα ματς σε Ελλάδα, Ευρώπη και Εθνικές ομάδες, απάντησε: «Δεν πιστεύω πως έχει να κάνει με αυτό, η ομάδα είναι καλά προετοιμασμένη και όποιος βρίσκεται μέσα στην ενδεκάδα έχει τις κατάλληλες συνθήκες να βοηθήσει και να αγωνιστεί.

Είχαμε ένταση και είχαμε καλές στιγμές στον αγώνα και αυτό δείχνει πως ήμασταν καλά προετοιμασμένοι και η εμφάνιση δεν έχει να κάνει με τα συνεχόμενα ματς των ποδοσφαιριστών».