Η ισοπαλία... σαν νίκη της ΑΕΚ, κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης στο «Μπερναμπέου»

Συμπληρώθηκαν 19 χρόνια από τη σπουδαία εμφάνιση της Ένωσης κόντρα στη «Βασίλισσα» και το come back από 2-0 στο ημίχρονο, σε 2-2, χάρη στα γκολ των Κατσουράνη και Σεντένο.

Ήταν 22 Οκτωβρίου του 2002 όταν η ΑΕΚ φιλοξενήθηκε από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», στο πλαίσιο της φάσης των ομίλων του Champions League.

Oι γηπεδούχοι του Βιθέντε ντελ Μπόσκε, με δύο γκολ του Στιβ ΜακΜάναμαν (24’ και 43’), με ασίστ του Καμπιάσο και του Ρονάλντο αντίστοιχα, είχαν ήδη πάρει σημαντικό προβάδισμα, πριν τη συμπλήρωση του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ωστόσο, η Ένωση, χάρη στις αλλαγές του Ντούσαν Μπάγεβιτς, με την είσοδο των Βάλτερ Σεντένο, Ίλια Ίβιτς και Χρήστου Μαλαδένη, γύρισε το παιχνίδι. Αρχικά μείωσε σε 2-1 με τον Κώστα Κατσουράνη στο 74’ (ασίστ Σεντένο) και απέσπασε την ισοπαλία με τον Σεντένο (ασίστ Ίβιτς), τέσσερα λεπτά πριν την συμπλήρωση του 90λεπτου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγιας, Σαλγάδο, Ιέρο, Ελγέρα, Ρ. Κάρλος (75’ Μπράβο), Καμπιάσο, Θελάδες, Ζιντάν (61’ Σολάρι), ΜακΜάναμαν (82’ Μινιάμπρες), Γκούτι, Ρονάλντο

ΑΕΚ: Χιώτης, Ζαγοράκης, Κωστένογλου, Ράιτ, Καψής, Κασάπης, Κατσουράνης, Γεωργάτος (69’ Σεντένο), Λάκης, Τσιάρτας (54’ Μαλαδένης), Νικολαΐδης (54’ Ιβιτς)

Λίγες ημέρες νωρίτερα (2/10), αυτή τη φορά στο «Νίκος Γκούμας», η ΑΕΚ σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, μοιράστηκε βαθμούς με τη «Βασίλισσα», με το σκορ να διαμορφώνεται σε 3-3, κόντρα στην τότε κάτοχο του τροπαίου.