ΑΡΣΕΝΑΛ - ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ 3-1: Αλλαγμένη και υπερηχητική Άρσεναλ υπέταξε την Άστον Βίλα (vids)

Άνετη επικράτηση για την… «αλλιώτικη» Άρσεναλ κόντρα στην Άστον Βίλα, με 3-1, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστική της Premier League…

Η Άρσεναλ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Premier League, δεν άφησε πολλά περιθώρια στην Άστον Βίλα κερδίζοντάς την με 3-1.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα παρουσιάστηκε φρέσκια και ανανεωμένη, κάνοντας ένα πολύ μεστό παιχνίδι. Προηγήθηκε με 3-0 χάρη σε γκολ των Τόμας Παρτέι, Ομπαμεγιάνγκ και Σμιθ Ρόου, με τους «χωριάτες» να βγάζουν μικρή αλλά εξαιρετική αντίδραση, με το γκολ – ποίημα του Ράμσεϊ

ΤΟ ΠΑΡΘΕΝΙΚΟ ΤΕΡΜΑ ΤΟΥ ΤΟΜΑΣ ΠΑΡΤΕΪ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΣΕΝΑΛ

Μετά από 29 συμμετοχές στην Premier League με τη φανέλα της Άρσεναλ (απόκτημα του περσινού καλοκαιριού από την Ατλέτικο Μαδρίτης), ο Τόμας Παρτέι πέτυχε το πρώτο του τέρμα με τους «κανονιέρηδες».

Στο 23ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έχοντας κερδίσει το κόρνερ βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Σμίθ Ρόου εκτέλεσε το κόρνερ και ο Τόμας Παρτέι πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, στέλνοντας τη μπάλα στην απέναντι γωνία του Εμιλιάνο Μαρτίνες.

Ο 28χρονος, λίγα λεπτά νωρίτερα (20′), μετά από εκτέλεση φάουλ του Σάκα είδε το σουτ του να σταματάει στο δοκάρι, παίρνοντας έτσι μία μικρή αναβολή για το πρώτο του τέρμα με την ομάδα του Λονδίνου.

O VAR «ΚΛΕΙΔΩΣΕ» ΤΟ ΜΑΤΣ

Το πρώτο ημίχρονο έφτανε στο τέλος του, με την Άρσεναλ να βρίσκεται στην επίθεση. Ένα μαρκάρισμα στην περιοχή της Βίλα, από τον Τάργκετ στο Λακαζέτ, δεν δίνεται πέναλτι από τον Γκρεγκ Πόουσον, στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Ο VAR είχε άλλη γνώμη…

Κατά την επιστροφή των παικτών στα αποδυτήρια, ο VAR ενημέρωσε τον Άγγλο διαιτητή να εξετάσει τη φάση και εν τέλει να καταλογίσει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ομπαμεγιάνγκ στο 45’+6, με τον Μαρτίνες να αποκρούει και τον Γκαμπονέζο με «ριμπάουντ» να κάνει το 2-0, το οποίο αν και πολύ νωρίς «κλείδωσε» την υπόθεση νίκη.

ΤΟ PHYSICAL GAME ΤΩΝ «ΚΑΝΟΝΙΕΡΗΔΩΝ»

Οι «κανονιέρηδες» ήταν από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού… αλλαγμένη! Αναμφίβολα στο παιχνίδι της είχε νέα στοιχεία, δίνοντας βάση στα φυσικά χαρακτηριστικά.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα, πέρα από κάποια μικρά χρονικά διαστήματα, δεν σταμάτησε να πιέζει την Άστον Βίλα και δημιουργεί «παγίδες», ώστε ν’ ανακτά άμεσα τη μπάλα στα πόδια της.

Πέρα από το ασφυκτικό πρέσινγκ, πάνω στους «χωριάτες», οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τα πολύ γρήγορα άκρα τους, με Ταβάρες, Τομιγιάσου, Σακά και Σμιθ Ρόου, κατάφεραν να δημιουργήσουν μπελλάδες στην άμυνα της Βίλα με τους βραχύσωμους Μινγκ, Κονσά και Τουανζέμπε να τα βρίσκουν… σκούρα.

Επιβεβαίωση στα παραπάνω είναι η επίτευξη του τρίτου τέρματος, όπου οι «κανονιέρηδες» πήραν τη μπάλα μετά τη λάθος πάσα του ΜακΓκιν και με τρεις πάσες έβγαλαν το Σμιθ Ρόου στον κενό χώρο, ο οποίος με πολύ ωραία ενέργει και λίγο τύχη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΜΙΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ… ΖΩΓΡΑΦΙΑ

Οι «χωριάτες», μετά και το τρίτο γκολ τη Άρσεναλ, φάνηκε να παραιτούνται από το παιχνίδι, έχοντας αποδεχτεί την ήττα τους. Ωστόσο κυνήγησαν την επίτευξη του γκολ της… τιμής.

Στο 81′ ο Ράμσεϊ, βλέποντας την μπάλα να στρώνεται στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, με πολύ ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Ράμσντεϊλ.