ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ – ΣΠΕΤΣΙΑ 2-1: Ο Καντρέβα όλα τα λεφτά

Με δύο γκολ του μέσου της η ομάδα της Γένοβας νίκησε ευκολότερα από ότι δείχνει το τελικό την αντίπαλο της και πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον μέσο Αντόνιο Καντρέβα η Σαμπντόρια νίκησε 2-0 στο «Λουίτζι Φεράρις» της Γένοβας την Σπέτσια στο 2ο αποψινό ματς της 9ης αγωνιστικής της  Σέριε Α’.

Οι Γενοβέζοι  προηγήθηκαν με τη συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου με το εξαιρετικό φάουλ του Καντρέβα. Με τους φιλοξενούμενους να έχουν 72% κατοχή της μπάλας στο ημίωρο οι γηπεδούχοι έφθασαν και σε 2ο γκολ  πάλι με τον ίδιο σκόρερ που αυτή τη φορά αξιοποίησε στο 36’ την ασίστ του Γκαμπιαντίνι. Στο β’ μέρος οι  γηπεδούχοι  κατάφεραν να εμποδίσουν τους αντιπάλους τους να δημιουργήσουν ιδιαίτερα προβλήματα αν και κατάφεραν να μειώσουν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με το εξαιρετικό γκολ του Βέρντε. Χάρη στην επιτυχία της αυτή η ομάδα της Γένοβας έφθασε τους εννιά βαθμούς ανέβηκε στην 13η θέση ξεπερνώντας την αντίπαλο της η οποία έμεινε στους επτά και είναι 17η.

Σαμπντόρια : Οντερό, Μπερεζίνσκι, Γιοσίντα, Κόλεϊ, Ογκελό,. Καντρέβα (87’ Φεράρι), Άσκιλντσεν, Σίλβα, Βέρε (20’ Ντραγκουσίν), Γκαμπιαντίνι (70’ Τσαμπότ), Καπούτο (86’ Κουαλιαρέλα)

Σπέτσια: Προβεντέλ, Μπαστόνι, Νικολάου, Χριστόφ, Φερέρ, Κοβαλένκο, Ματζιόρε, Σαλσέδο (78’ Ποντγκουρεάνου), Γκιασί (59’ Βέρντε),  Αντίστε (59’ Νζόλα)