ΤΣΕΛΣΙ - ΝΟΡΙΤΣ 7-0: Καταιγιστικοί οι «Μπλε» με 7άρα και χατ τρικ του Μάουντ

Εύκολο έργο για τους «Μπλε» απέναντι στα «καναρίνια», καθώς επικράτησαν με το εμφατικό 7-0, χωρίς τον τραυματία Λουκάκου αλλά με σούπερ Μάουντ και Οντόι

Η Τσέλσι πέτυχε την 7η νίκη της στην Premier League, επικρατώντας με 7-0 της Νόριτς, στο «Στάμφορντ Μπριτζ», στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του αγγλικού  πρωταθλήματος.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την «4άρα» κόντρα στη Μάλμε στο Champions League, η ομάδα του Τόμας Τούχελ, «καθάρισε» τη Νόριτς και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 22 βαθμούς.

Ο Μαρκ Φάρκε διατήρησε στη βασική ενδεκάδα τον Δημήτρη Γιαννούλη, ενώ κράτησε στον πάγκο τον Χρήστο Τζόλη.

Μπήκε φουριόζα η Τσέλσι και «καθάρισε» το ματς από το πρώτο ημίχρονο

Η Τσέλσι είχε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης τον έλεγχο και απείλησε στο 4ο λεπτό με τον Ζορζίνιο να βγάζει ωραία σέντρα στον Οντόι αλλά ο Άγγλος μεσοεπιθετικός δεν πρόλαβε την μπάλα. Ένα λεπτό αργότερα ο Κρουλ είπε «όχι» στο μακρινό σουτ του Ρούντιγκερ.

Στο 8’, σε μία πολιορκία στην περιοχή της Νόριτς που ξεκίνησε από τον Οντόι, ο Ζορζίνιο έγινε αποδέκτης της μπάλας, έστρωσε ωραία  στον Μάουντ κι εκείνος  άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με δυνατό σουτ.

Η ασφυκτική πίεση της Τσέλσι συνεχίστηκε και στο 18’, ο Χάντον Οντόι με ωραίο πλασέ έπειτα από ωραία μακρινή κάθετη μπαλιά του Κόβασιτς, έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους «Μπλε», σε μία φάση που ξεκίνησε από αντεπίθεση των φιλοξενούμενων.

Η Νόριτς είχε μία καλή στιγμή με τον Καμπάκ να επιχειρεί  δυνατό σουτ στο 37’ , αλλά ο Τούρκος έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μεντί.

Η Τσέλσι συνέχισε να πιέζει και τελικά έφτασε στο 3ο γκολ, σφραγίζοντας την απόλυτη κυριαρχία της στο πρώτο 45λεπτο.

Στο 42’, ο Ζορζίνιο έβγαλε στον Μάουντ κι αυτός βρήκε τον Ρις Τζέιμς, που βγήκε στην πλάτη του Γιαννούλη και με σκαφτό σουτ  έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κρουλ.

Ίδιο μοτίβο και ακόμα περισσότερα λάθη από τη Νόριτς στο δεύτερο μέρος

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μάρκ Φάρκε προχώρησε σε δύο αλλαγές με τους Γουίλιαμς αντί του Γιαννούλη και τον Ρασίτσα αντί του Μελού, στην προσπάθειά του να αλλάξει την εικόνα της Νόριτς.

Στο 53’ ο Μεντί είπε «όχι» στο σουτ του Ρασίτσα, σε μία από τις λίγες καλές στιγμές για τα «καναρίνια».

Στο 58’ ο Τσίλγουελ έγραψε το 4-0, με ωραίο σουτ από αριστερά, έπειτα από ασίστ του Κόβασιτς, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Στο 62’ ο Κρουλ είδε τη μπάλα να μπαίνει στην εστία του, μετά από κόντρα στον Άαρονς από το σουτ του Οντόι.

Στο 65’ ο Γκίμπσον είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Τζέιμς και η Νόριτς έμεινε με 10 παίκτες.

Στο 81’ ο Κρουλ πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση για highlight στη βολίδα του Ζίγιες.

Με μία επιπόλαια ενέργεια του Νόρμαν, που έκανε χέρι στο σουτ του Ρούντιγκερ η Τσέλσι πέτυχε και 7ο γκολ , με τον Μάουντ να ευστοχεί με τη δεύτερη από τα 11 βήματα, στο 85’.

Πριν την έναρξη του αγώνα οι παίκτες της Νόριτς φόρεσαν μπλουζάκια με το μήνυμα «Είμαστε μαζί σου, μείνε δυνατός Νταν», για τον τερματοφύλακα των «καναρινιών» Νταν Μπάρντεν που πρόσφατα, διεγνώσθη με καρκίνο σε ηλικία 20 ετών.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τσέλσι (Τούχελ): Μεντί, Τσαλόμπα, Τιάγκο Σίλβα, Ρούντιγκερ, Τζέιμς, Ζορζίνιο (64’ Τσικ), Κόβασιτς, Τσίλγουελ, Μάουντ, Χάβερτς (70’ Μπάρκεϊ), Χάντσον – Οντόι ( 70’ Ζίγιε)

Νόριτς ( Φάρκε) : Κρουλ, Καμπάκ, Χάνλεϊ, Γκίμπσον, Άαρονς, Γιαννούλης (46’ Γουίλιαμς), Νόρμαν, Μελού (46’ Ρασίτσα), ΜακΛίν, Σάρτζεντ (69’ Ομομπαμιντέλε), Πούκι