ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ - ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ 4-0: Από τεσσάρα σε τεσσάρα οι Βαυαροί

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 4-0 κόντρα στην Χόφενχαϊμ και παρέτεινε την «διαμονή» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Bundesliga.

Οι Βαυαροί είχαν ακόμη ένα εύκολο απόγευμα στην «Αλιάνζ Αρένα», αφού κερδίσαν με 4-0 την Χόφενχαϊμ του Χένες, η οποία δεν κατόρθωσε να τους προβληματίσει ιδιαίτερα σε κανέναν σημείο του αγώνα και ουσιαστικά υποτάχτηκε στην ποιοτική ανωτερότητα της ομάδας του Μονάχου.

Μέτριο ξεκίνημα, αλλά βρήκε και πάλι τα γκολ!

Οι Βαυαροί μπορεί να μην ήταν τόσο καταιγιστικοί όσο συνηθίζουν στο ξεκίνημα του αγώνα, ωστόσο κατόρθωσαν και πάλι να βρουν τα γκολ που χρειάζονταν για να εδραιώσουν το προβάδισμά τους. Μπορεί το πρώτο γκολ που πέτυχε ο Γκνάμπρι στο 8ο λεπτό να ακυρώθηκε ελέω επιθετικού φάουλ, ωστόσο, οκτώ λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης βρήκε ξανά δίχτυα κια αυτή τη φορά το γκολ μέτρησε για το προβάδισμα της Μπάγερν με 1-0.

Στο 27′ ο Ακπογκούμα αποχώρησε ως τραυματίας για την Χόφενχαϊμ (πέρασε στην θέση του ο Ρούτερ), η οποία προσπαθούσε να βρει τα πατήματά της, χωρίς ιδιαίτερο αποτελέσμα. Τρία λεπτά μετά, η Μπάγερν θα βρει και δεύτερο τέρμα με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος ολοκλήρωσε μ’ ένα υπέροχο πλασέ μία εξαιρετική αντεπίθεση των Βαυαρών.

Οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό μέχρι το ημίχρονο, ωστόσο έχασαν μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία τρία λεπτά πριν λήξη το ημίχρονο, όταν από τσαφ αμυντικού της Χόφενχαϊμ, ο «Λέβα» βρέθηκε απέναντι στον Μπάουμαν, αλλά νικήθηκε από τον Γερμανό κίπερ, που κράτησε το 2-0.

Οι Βαυαροί κινδύνευσαν αλλά πάλι εκείνοι είχαν τη λύση

Στο δεύτερο μέρος η Μπάγερν ξεκίνησε χωρίς τον Λούκας Ερναντές, ο οποίος έγινε αλλαγή μετά από χτύπημα που δέχθηκε στο κεφάλι. Η Χόφενχαϊμ παρουσιάστηκε πιο έτοιμη και είχε αρκετές στιγμές που θα μπορούσε να είχε βρει το γκολ για να μειώσει. Αντ’ αυτού σπατάλησε τις ευκαιρίες που δημιούργησε στο καλό της διάστημα και κινδύνευσε να δεχτεί και τρίτο γκολ, αλλά ο Κομάν σούταρε άστοχα από πολύ πλεονεκτική θέση ανάμεσα στην μικρή περιοχή και στο σημείο του πέναλτι. Έξι λεπτά αργότερα, στο 81′ ο ΤσούποΜοτίνγκ είδε τον Μπάουμαν να πραγματοποιεί τρομερή επέμβαση σε κεφαλιά του και αποσοβεί το γκολ για το 3-0.

Η τύχη, όμως, γύρισε την πλάτη στους φιλοξενούμενους, αφού δέχθηκαν και τρίτο γκολ ένα λεπτό μετά, όταν από κακό διώξιμο της άμυνάς τους, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Ουπαμεκανό και στρώθηκε στον ΤσούποΜοτίνγκ, που διάμορφωσε το 3-0 «σβήνοντας» και τις τελευταίες ελπίδες της ομάδας του Χένες για να διεκδικήσει κάτι από το ματς.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Κίνγκσλεϊ Κομάν που με προσωπική ενέργεια διαμόρφωσε το τελικό 4-0 στο 87ο λεπτό. Έτσι, οι Βαυαροί διατηρήθηκαν στην κορυφή με τη νέα τους νίκη, με την Χόφενχαϊμ να παραμένει στην δέκατη θέση.

Μπάγερν Μονάχου (πρ. Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Ουπαμεκανό, Ερναντές (46′ Σίλε), Παβάρ, Ρίτσαρντς, Κίμιχ, Σάμπιτζερ (77′ Τολισό), Μίλερ (65′ Τσούπο-Μότινγκ), Γκνάμπρι (77′ Σανέ), Μουσιάλα (70′ Κομάν), Λεβαντόφσκι

Χόφενχαϊμ (πρ. Σεμπάστιαν Χένες): Μπάουμαν, Ρίτσαρντς, Γκρίλιτς, Ποσχ, Γκέιγκερ (87′ Στίλερ), Σαμασεκού (57′ Ρούντι), Ακπογκούμα, Ράουμ, Μπεμπού (82′ Ανταμιάν), Μπρουν Λάρσεν (57′ Σκοβ), Κράμαριτς