BUNDESLIGA: Νίκη με... μισό μηδέν για Χέρτα

Στις νίκες επέστρεψε η Λειψία που ξεπέρασε το εμπόδιο της Γκρόιτερ Φιρτ με 4-1, ενώ η Βόλφσμπουργκ συνέχισε την καθοδική πορεία της καθώς συμπλήρωσε την τέταρτη διαδοχική ήττα της. Η Χέρτα πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της με το 1-0 επί της Γκλάντμπαχ.

Η Χέρτα πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της επί της Γκλάντμπαχ με 1-0, με το σκορ να διαμορφώνεται από το πρώτο ημίχρονο. Τ παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες πέτυχε ο Ρίτσερ στο 40ό λεπτό, με την ομάδα του Βερολίνου να ξεπερνά στη βαθμολογία την αντίπαλό της που δείχνει πως δεν μπορεί να βρει ρυθμό.

Η Λειψία δείχνει να συνέρχεται μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα που έκανε στη φετινή Bundesliga και κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Γκρόιτερ Φιρτ με 3-1. Οι Ταύροι έμειναν πίσω στο σκορ με πέναλτι του Χργκότα στο 45ό λεπτό του πρώτου μέρους, παγώνοντας την Red Bull Arena.

Η ομάδα του Μαρς όμως αντέδρασε στο δεύτερο μέρος, πήρε τα ηνία του αγώνα κακι κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γιανίκ Πόουλσεν στο 47′ λεπτό. Στο 53′ η Λειψία κέρδισε πέναλτι, με τον Εμίλ Φόρσμπεργκ να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο Σουηδός κατάφερε να ευστοχήσει και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 65′ ο Σομποζλάι μετά από πάσα του Νκουνκού, έκανε το 3-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Νοβόα στο 88′.

Από το κακό στο χειρότερο πάει η Βόλφσμπουργκ μετά το φανταστικό της ξεκίνημα, αφού η ομάδα του Μαρκ Φαν Μπόμελ συμπλήρωσε καρέ συνεχόμενων ηττών, με την Φράιμπουργκ να πραγματοποιεί αντίθετη πορεία και να συνεχίζει να τρελαίνει τη Γερμανία. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια και άνοιξαν το σκορ με τον Λίνχαρτ στο 27′. Στο 68′ η Φράιμπουργκ έκανε το 2-0 με τον Χέλερ και εκτοξεύοντας την ομάδα του στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.