ΑΡΜΙΝΙΑ ΜΠΙΛΕΦΕΛΝΤ - ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ 1-3: Φουριόζοι οι «κιτρινόμαυροι» συνεχίζουν το κυνήγι της Μπάγερν Μονάχου

«Μεγάλη» νίκη για την Ντόρτμουντ στον κυνήγι της Μπάγερν στην Bundesliga, με τους Βεστφαλούς να επικρατούν με 3-1 της Μπίλεφελντ.

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε ο αγώνας ανάμεσα στην Αρμίνια Μπίλεφελντ και την Μπορούσια Ντόρτμουντ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 3-1 χάρη σε γκολ των Τσαν, Χούμελς και Μπέλιγχαμ.

Ανώτερη και δίκαια μπροστά στον ημίχρονο

Την ντροπή από την βαριά ήττα από τον Άγιαξ, στα μέσα της εβδομάδας για τους ομίλους του Champions League, προσπάθησε να ξεπλύνει απέναντι στην Αμρίνια Μπίλεφεντλ. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν σαφώς καλύτερη από την αρχή της αναμέτρησης, βγάζοντας αρκετές ευκαιρίες, έχοντας παράλληλα και την μερίδα του λέοντος στην κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να καταφέρουν να «κερδίσουν» τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Στέφαν Ορτέγκα.

Την λύση έδωσε στο 30ο λεπτό ο Εμρέ Τσαν από την άσπρη βούλα, μετά από κερδισμένο πέναλτι του Μάλεν. Το προβάδισμα έδωσε άλλον αέρα στα πόδια των Βεσταφλών, οι οποίοι πριν κλείσει το ημίχρονο κατάφεραν να βρουν και δεύτερο γκολ, με τον Χούμελς να σκοράρει ένα απίστευτο τέρμα με σουτ έξω από την περιοχή, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με ένα ωραίο μαξιλαράκι ασφαλείας.

Χαλάρωσε αλλά δεν το πλήρωσε

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προτίμησαν να «παίξουν» με τον χρόνο, έχοντας την κατοχή της μπάλας, αντί να κλειδώσουν τη νίκη, δίνοντας αρκετές ευκαιρίες στην Αρμίνια να μειώσει, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Στο 72’ κόντρα στην ροή, με βάση της ευκαιρίες, του αγώνα ο Μπέλιγχαμ με εξαιρετική προσωπική του ενέργεια, ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου. Το μόνο που κατάφερε η Αρμίνια είναι να μειώσει μετά από πέναλτι του Χούμελς, με τον Κλος να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Αρμίνια Μπίλεφελντ (3-4-1-2): Ορτέγκα, Μπρούνερ (46’ Ράμος), Πιέπερ, Νίλσον, Φερνάντες (64’ Βίμερ), Πριέτλ, Κούνζε, Λάρσεν (74’ Τσιμπόρα), Σχοπφ, Χακ (74’ Κρούγκαρ), Σέρα (46’ Κλος)

Μπορούσια Ντόρτμουντ (3-4-1-2): Κόμπελ (46’ Χίντζ), Ακάντζι, Πόνγκρατιτς, Χούμελς (88’ Μαλόνι), Βολφ, Τσαν (76’ Βίτσελ), Μπέλιγχαμ, Αζάρ, Μπραντ (Ρέινερ), Ρόις, Μάλεν (66’ Τίγκες)