SUPER LEAGUE Κ19: Ήττα του Παναθηναϊκού στην Τρίπολη με 3-2 και ανατροπή

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 3-2 από τον Αστέρα στην Τρίπολη και για το πρωτάθλημα Κ19 της Super League, παρ’ ότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 0-2.

Το σερί των τεσσάρων νικών του Παναθηναϊκού σταμάτησε στην Τρίπολη, όπου οι «πράσινοι» έφτασαν να προηγούνται με 2-0, αλλά τελικά ηττήθηκαν με 3-2 από τους Αρκάδες για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League Κ19.

Το «τριφύλλι» είχε σημαντικές απώλειες, αφού δεν αγωνίστηκαν οι Μπιλάλ, Φρόκου και Συμεωνίδης. Παρ’ όλα αυτά, ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που ξεκίνησε καλύτερα αφού προηγήθηκε με 0-1 στο 30ο λεπτό μετά από ωραία προσωπική ενέργεια του Καλού και διπλασιάσε τα τέρματά του με τον Βολάκη στο 40′ μετά και πάλι από προσπάθεια του Καλού. Μάλιστα, έφτασε κοντά και στο 0-3, αλλά ο Παυλάκης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι στο 45ο λεπτό.

Οι «πράσινοι» έπαθαν μπλακ άουτ στο δεύτερο μέρος και είδαν τον Αστέρα να βγαίνει στην… αντεπίθεση. Η τυχή στην αρχή ήταν με την ομάδα Βαγγέλη Σάμιου κι έτσι οι Αρκάδες είδαν την μπάλα να πηγαίνει δύο φορές στο δοκάρι (51′ και 67′). Ωστόσο, αυτό δεν γινόταν να συνεχιστεί.

Στο 80′ ο Ζουγκλής μείωσε με σουτ εκτός περιοχής και πέντε λεπτά αργότερα ο Γκάτα με ωραία ατομική ενέργεια ισοφάρισε σε 2-2. Οι Αρκάδες έκαναν την ολική ανατροπή στο 89ο λεπτό με απευθείας φάουλ του Μιχόπουλου, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-2 κι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Έτσι, οι «πράσινοι» παρέμειναν στην δεύτερη θέση, ισόβαθμοί με τον πρώτο Ατρόμητο, που έχει δύο παιχνίδια λιγότερα και αγωνίζεται αύριο για την 7η αγωνιστική απέναντι στον Ιωνικό στο Περιστέρι (24/10-12:30).

Αστέρας Τρίπολης: Γραμματικάκης, Γουσέτης (46′ Αϊντί), Χριστόπουλος, Γκρόζντανιτς (65′ Γκάτα), Θεοδωρίδης (81′ Καπέρδας), Προύντζος, Ζούγλης (88′ Τσιράκης), Ανανιάδης, Κωστέας, Μιχόπουλος, Αντωνάκης (65′ Λάσκαρης).

Παναθηναϊκός: Λίλο, Ζαφείρης (94′ Καμαρός), Παυλάκης, Προδρομίτης, Χαχούλης (76′ Τσεβάς), Κωστόπουλος (94′ Κυριόπουλος), Πορφυρόπουλος (65′ Λιατίφης), Καλοσκάμης, Τόρρα (65′ Νταμπίζας), Καλός, Βολάκης.