ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-0: Φ(ι)έστα νίκης, με ήρωα Κότσαρη! (Highlights)

Ο Ιωαννίδης το μοναδικό γκολ, χαμένο πέναλτι του Περέα στο 90+3’…

Έσπασε το… ρόδι ο Απόλλων Σμύρνης στο πρωτάθλημα της Super League 1, παίρνοντας την πρώτη του νίκη για τη φετινή σεζόν! Η ομάδα της Ριζούπολης επικράτησε εντός έδρας με 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα και κατάφερε να «ξεκολλήσει» από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και πλέον ο Ατρόμητος είναι η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη στη Super League 1.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν αρκετά κακό, αφού δεν υπήρξε κάτι το ιδιαίτερο. Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια καλή ευκαιρία και έτσι το 0-0 ήταν η φυσιολογική εξέλιξη, μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους.

Αντιθέτως στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο προπονητές έκαναν αλλαγές, αφού μπήκαν συνολικά πέντε παίκτες στο γήπεδο, με τρεις αλλαγές των γηπεδούχων και δύο των φιλοξενούμενων. Και μόλις τρία λεπτά την είσοδό του ο Ιωαννίδης μπόρεσε να σημειώσει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης!

Στο 48′ εκτελέστηκε το κόρνερ από τον Μαρτίνες, ο Ντομίνγκες πήρε την κεφαλιά με τον Πίρσμαν να διώχνει και στην επαναφορά ο Ιωαννίδης με πλασέ από κοντά «έγραψε» το 1-0 στο ματς!

Όπως ήταν αναμενόμενο στη συνέχεια ο ΠΑΣ Γιάννινα πίεσε και είχε την κατοχή της μπάλας. Στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σνάιντερ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το σουτ με τον Κότσαρη όμως να διώχνει σε κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλη μία τεράστια ευκαιρία για την ισοπαλία, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Εκτέλεση κόρνερ του Σάλιακα, ο Μπαξεβανίδης βρήκε την μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής Μανούχος έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα του πέναλτι.

Την μπάλα έστησε ο Περέα, ο οποίος και ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Κότσαρη όμως να επιλέγει σωστή γωνία και να μπλοκάρει την μπάλα!

Έτσι ο Απόλλων κράτησε τη νίκη και πήρε τους τρεις βαθμούς, με όλους τους παίκτες των γηπεδούχων να πέφτουν επάνω στον Κότσαρη με το σφύριγμα της λήξης.

Απόλλων Σμύρνης (Τζ. Φέστα): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Άλβες (46′ Λισγάρας), Ντομίνγκες, Τουτουαρίμα, Φατιόν, Κάστρο, Λα Πάρα (46′ Μαρτίνες), Τσιλούλης, Παμλίδης (79′ Βιτλής), Ντάουντα (46′ Ιωαννίδης).

ΠΑΣ Γιάννινα (Η. Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος (80′ Παντελάκης), Ντομίνγκεθ, Σνάιντερ (64′ Σνάιντερ), Γκαρντάβσκι (46′ Μορέιρα), Περέρα, Μιλιτσεάνου (46′ Τριάδης).