ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 2-1: Στη Λεωφόρο ραψωδία, εκτός έδρας... τραγωδία (Highlights)

Αν και προηγήθηκε στο σκορ, ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι άχρωμος και άγευστος μακριά από το σπίτι του και ο ψυχωμένος Αστέρας πήρε σπουδαία νίκη (2-1) με μάγκικη ανατροπή

Η επιλογή του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να παρατάξει την ίδια ενδεκάδα με αυτή κόντρα σε Ολυμπιακό και Ιωνικό ήταν η απόδειξη της εμπιστοσύνης από πλευράς του προπονητή του Παναθηναϊκού που έδειξε πώς κατέληξε σε αυτούς που θα υπηρετήσουν τα “θέλω”. Με Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός πήρε πολλά από την άμυνα, με Ιωνικό πήρε πολλά από την επίθεση, με Αστέρα ήθελε συνδυασμό και των δύο για να έρθει το πρώτο θετικό εκτός έδρας αποτέλεσμα.

Ο κλασικός Παναθηναϊκός των εκτός έδρας

Στο πρώτο ημίχρονο δεν πήρε, όμως, τίποτα. Στο 30′ ο Καρλίτος συνέχισε να κάνει αυτό που ξέρει καλά, να σκοράρει, αλλά στη λήξη του ημιχρόνου η ομάδα της Τρίπολης το είχε φέρει τούμπα. Κι αυτό αν μη τι άλλο έδειξε πολλά.

Πριν, όμως, φτάσουμε στα γκολ, είδαμε έναν Παναθηναϊκό που να δυσκολεύεται στη μεσαία γραμμή με τους Αλεξανδρόπουλο και Πέρεθ να μην μπορούν να βγάζουν συνεργασίες. Την ίδια ώρα η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν έβγαζε ασφάλεια και αυτό φάνηκε στην ευκαιρία του Μπαράλες στο 20ο λεπτό, η οποία ήταν η σημαντικότερη πριν αρχίσει ο χορός των γκολ.

Δεν πρόλαβε ούτε να το πανηγυρίσει

Στο 30′ μετά από κάθετη πάσα και εξαιρετική αντεπίθεση, ο Παλάσιος έδωσε έτοιμο γκολ στον Καρλίτος για το 0-1. Γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα, αφού ο Αστέρας Τρίπολης έμοιαζε να ξέρει καλύτερα τι θέλει από το παιχνίδι και πώς να το πάρει.

Οι πανηγυρισμοί βέβαια δεν κράτησαν πολύ. Ένα λάθος του Πούγγουρα έφερε το πέναλτι (δεν είναι ξεκάθαρο αν υπήρξε επαφή) και τον Μπαράλες στην άσπρη βούλα για το 1-1 στο 33′.

Και σαν να μην έφτανε αυτό για τον Παναθηναϊκό, οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο γκολ πριν οδηγηθούν στα αποδυτήρια. Λάθος του μέχρι εκείνου του σημείου εξαιρετικού Μπρινιόλι, ο Σίτο διέσχισε ανενόχλητος το μισό γήπεδο και ο Κέβιν Σόνι στις καθυστερήσεις έβαλε την υπογραφή του στην ανατροπή και το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος ο Γιοβάνοβιτς έριξε στο ματς τους Κώτσιρα-Ιωαννίδη αντί των Βιτάλ και Χουάνκαρ και γύρισε το σύστημα σε 4-4-2. Το μεγάλο ερωτηματικό για τους “πράσινους” ήταν η αντίδραση στην ανατροπή του Αστέρα και πώς θα απαντήσει αυτή τη φορά κυνηγώντας το σκορ σε ακόμη ένα εκτός έδρας παιχνίδι.

Είχε κατοχή, αλλά όχι έμπνευση

Ο Παναθηναϊκός πήρε την κατοχή -ο Αστέρας δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα- αλλά τη μεγάλη ευκαιρία δεν την έκανε. Ήταν σαφώς καλύτερος και έβγαλε στοιχεία από τα… εντός έδρας παιχνίδια, προσπαθώντας να παίξει ορθολογικό ποδόσφαιρο εκμεταλλευόμενος το χώρο που του έδωσαν οι γηπεδούχοι.

Αυτό που δεν είχαν οι “πράσινοι” ήταν την ατομική ενέργεια. Αυτό το κάτι παραπάνω για να διασπάσουν την άμυνα των αντιπάλων και να γίνουν πραγματικά επικίνδυνοι.

Ο Αστέρας ήταν κακός, παθητικός και ακίνδυνος, ενώ οι “πράσινοι” αν και είχαν ολόκληρο ημίχρονο για να πάρουν έστω την ισοπαλία, δεν μπόρεσαν να κάνουν μία φάση της προκοπής. Πίεζαν, ο Γιοβάνοβιτς έκανε αλλαγές ψάχνοντας το “γιατρικό”, αλλά το 2-1 δεν άλλαξε.

Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς για ακόμα ένα εκτός έδρας ματς έμεινε μακριά από τη νίκη και συνεχίζει να πετάει στον κάλαθο των αχρήστων τις εξαιρετικές εμφανίσεις στο γήπεδο της Λεωφόρου.