ΤΟΝΤΕΛΑ - ΠΟΡΤΟ 1-3: Ο Ταρεμί με χατ - τρικ την κράτησε στην κορυφή

Η Πόρτο συνέχισε με νίκη κόντρα στην Τοντέλα (3-1), με τον εξαιρετικό Ταρεμί να σκοράρει χατ – τρικ και να κρατά τους «Δράκους» στην κορυφή της Liga Portugal.

Σε πολύ καλή κατάσταση βρίσκεται η Πόρτο που μετά τη νίκη της επί της Μίλαν με 1-0 μεσοβδόμαδα για τους ομίλους του Champions League, πέρασε και από την έδρα της Τοντέλα με 3-1.

Η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊνσάο μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 4ό λεπτό με το γκολ του Μπόρζες, όμως το γεγονός δεν την επηρέασε. Οι «Δράκοι» πήραν τα ηνία του αγώνα και εφάρμοσαν ασφυκτική πίεση στην άμυνα των γηπεδούχων και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Μεχντί Ταρεμί στο 19′.

Στο 28′, η Τοντέλα έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Ουνταμπαρένα με απευθείας κόκκινη κάρτα, κάτι που άλλαξε τελείως τα δεδομένα του αγώνα. Ο κορυφαίος του αγώνα Ταρεμί έκλεψε την μπάλα από τον αμυντικό της Τοντέλα που τον ανέτρεψε. Η Πόρτο από εκείνο το σημείο ήλεγξε απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού και τελικά κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Ιρανός φορ πήρε το ριμπάουντ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ουρίμπε και πλάσαρε τον Τριγκέιρα για την ανατροπή.

Το παιχνίδι ουσιαστικά είχε τελειώσει, με τον Ταρεμί να κάνει το 3-1 στο 79′ με πλασέ εντός της περιοχής, μετά από ασίστ του Βιέιρα. Έτσι η ομάδα του Κονσεϊνσάο παρέμεινε στην κορυφή της Liga Portugal.