ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ-ΛΕΣΤΕΡ 1-2: Νέα νίκη για τις «αλεπούδες»

Η Λέστερ έφτασε στην δεύτερη σερί της νίκη κατορθώνοντας να φύγει με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Μπρέντφορντ με 2-1 χάρη σε γκολ των Τίλεμανς και Μάντισον.

Οι «αλεπούδες» έφτασαν σε μία πολύ σημαντική νίκη, αφού επικράτησαν με 2-1 της Μπρέντφορντ μέσα την έδρα της αναγκάζοντάς την στην τρίτη φετινή εντός έδρας ήττα της. Η νίκη αυτή ανέβασε την Λέστερ στην ένατη θέση της βαθμολογίας ενώ οι «μέλισσες» παρέμειναν στην 12η θέση με 12 βαθμούς.

Η Μπρέντφορντ τις ευκαιρίες – Η Λέστερ το γκολ

Οι «μέλισσα» επιβεβαίωσαν το πόσο ανταγωνιστική ομάδα είναι, ιδιαίτερα μέσα στην έδρα της απέναντι στην Λέστερ. Η Μπρέντφορντ δημιούργησαν τις τρεις πρώτες τους ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Νόργκααρντ, Γιάνσον και Εμπουεμό να μην μετατρέπονται σε γκολ.

Τελικά, εκείνη που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα ήταν η Λέστερ χάρη σε εντυπωσιακό σουτ του Τίλεμανς στο 14ο λεπτό, με τον Μάντισον να χάνει νέα μεγάλη ευκαιρία τρία λεπτά μετά για να διπλασιάσει τα τέρματα των «αλεπούδων».

Η Μπρέντφορντ συνήλθε από το τέρμα της ομάδας του Μπρένταν Ρότζερς και προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά ο Εμπουεμό δέχθηκε το «όχι» του Σμάιχελ στο 20′. Στο 35ο λεπτό ο Δανός κίπερ αρνήθηκε και πάλι το γκολ στις «μέλισσες», αυτή τη φορά σε κεφαλιά του Τόνι.

Έτσι, οι «Αλεπούδες» κατόρθωσαν να φτάσουν στο διάλειμμα έχοντας το προβάδισμα με 1-0.

Η Μπρέντφορντ έφτασε στην ισοφάριση, αλλά η Λέστερ βρήκε ξανά την λύση

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι είχε μία «άγρια» ομορφιά με τις δύο ομάδες να χάνουν εκατέρωθεν ευκαιρίες με το που ξεκίνησε, αφού πρώτα απείλησε η Λέστερ με τον Μάντισον στο 47ο λεπτό κι ένα λεπτό αργότερα η Μπρέντφορντ με τον Τόνι.

Στο 60ο λεπτό ο Ματίας Γιόργκενσεν έπιασε υπέροχη κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γιένσεν, και ισοφάρισε σε 1-1 για την Μπρέντφορντ οδηγώντας πλέον το παιχνίδι και πάλι σε… μηδενική βάση.

Μάλιστα, δέκα λεπτά αργότερα, λίγο έλειψε οι «μέλισσες» να πάρουν και το προβάδισμα, αλλά ο Γιάνσον έπιασε την κεφαλιά και πάλι από εκτέλεση κόρνερ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από τα δοκάρια του Σμάιχελ.

Και από την ολική ανατροπή που παρ’ ολίγο να πετύχει η Μπρέντφορντ, ήρθε μία υπέροχη αντεπίθεση της Λέστερ να της δώσει εκ νέου το προβάδισμα (1-2) με τον Μάντισον να παίρνει την μπάλα από τον Ντακά και να την στέλνει στα δίχτυα σε κενή εστία.

Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, αφού η Μπρέντφορντ δεν μπόρεσε να βρει ξανά την απάντηση για να αποφύγει την ήττα απέναντι στις «αλεπούδες».

Μπρέντφορντ (πρ. Τόμας Φρανκ): Ραγιά, Γιόργκενσεν, Γιάνσον, Πίνοκ (46′ Άγιερ), Ονιέκα (76′ Γκόντος), Νόργκααρντ, Γιένσεν, Κάνος, Χένρι, Εμπουεμό (57′ Φορς), Τόνι

Λέστερ (πρ. Μπρένταν Ρότζερς): Σμάιχελ, Σογιούντσου (69′ Βέστεργκααρντ), Έβανς, Αμαρτέι, Τίλεμανς, Σουμαρέ, Περέιρα, Καστάνιε, Μάντισον (78′ Πέρεθ), Ιχεανάτσο, Βάρντι (46′ Ντακά)