ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ - ΤΟΤΕΝΑΜ 1-0: Ο Αντόνιο «σκότωσε» την τραγική επιθετικά ομάδα του Νούνο Εσπιρίτο Σάντο

Μια πολύ μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Γουέστ Χαμ, καθώς κέρδισε με 1-0 την Τότεναμ, με τα «σπιρούνια» να έχουν την κατοχή αλλά να μην μπορούν να βρουν καλές επιθετικές ενέργειες.

Τις υψηλές της πτήσεις συνεχίζει η Γουέστ Χαμ, καθώς μετά την νίκη απέναντι στην Έβερτον με 1-0, κέρδισε με το ίδιο σκορ και την Τότεναμ, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον σκόρερ Αντόνιο, πατώντας τετράδα.

Ημίχρονο χωρίς ρυθμό

Κακό από άποψη τακτικής και θεάματος, ήταν το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της.

Για τους γηπεδούχους δεν ήταν καθόλου εύκολο, καθώς δεν είχαν ούτε την κατοχή του αγώνα, για την Τότεναμ από την άλλη τα πράγματα έδειχναν να μην πηγαίνουν όπως θα ήθελαν, διότι παρά την 62% υπέρ της κατοχή, δεν κατάφερε να βγάλει καλή φάση μέχρι και το 43ο λεπτό, όταν απείλησε με κεφαλιά του Κέιν.

Η Γουέστ Χαμ από την άλλη προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με αντεπιθέσεις και παρότι είχε πιο επικίνδυνες φάσεις, καμία δεν ήταν αρκετά καλή για να απειλήσει τον Γιορίς. Το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους, βρήκε τις δύο ομάδες αναπόφευκτα στο 0-0.

Είχε την όρεξη δεν έβρισκε τις φάσεις και ο Αντόνιο την πλήγωσε

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τότεναμ μπήκε πιο ορθολογικά στον αγώνα και με πλάνο, να επιτίθεται από τα πλάγια, άρχισε να βρίσκει αρκετές φορές ανοργάνωτη την άμυνα της Γουέστ Χαμ, χωρίς όμως να καταφέρνει να βρει την τελική προσπάθεια.

Η Γουέστ Χαμ συνέχισε να βρίσκει χώρους για να τρέξει στην αντεπίθεση και από μια τέτοια κατάφερε να πάρει το κόρνερ, από το οποίο κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Αντόνιο στο 72’ μετά από ασίστ του Κρέσγουελ και κακή αμυντική αντίδραση των φιλοξενούμενων.

Η Τότεναμ από τη στιγμή που βρέθηκε πίσω στο σκορ, άρχισε να πιέζει περισσότερο, ενώ ανέβασε πιο ψηλά τις γραμμές της, παίρνοντας μεγαλύτερο μέρος της κατοχής ψάχνοντας την ισοφάριση. Παρά τα νέα δεδομένα όμως τα «σπιρούνια» δεν κατάφεραν να βρουν τελική προσπάθεια που θα τους έβαζε πρώτα στην ισοπαλία και στην συνέχεια στην διεκδίκηση της νίκης.

Γουέστ Χαμ (4-2-3-1): Φαμπιάνκσι, Τζόνσον, Ζούμα, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Σούτσεκ, Ράις, Μπόουεν (90+1′ Ντόνσον), Μπενραχμά (85′ Λανζίνι), Φόρναλς, Αντόνιο

Τότεναμ (4-2-3-1): Γιορίς, Έμερσον Ρόγιαλ, Ρομέρο, Ντάιερ, Ρεγκιλόν (84′ Χιλ), Χόιμπιεργκ, Σκιπ, Λούκας Μόουρα (90+1′ Μπέργκβαιν), Εντομπελέ (84′ Λο Σέλσο), Σον, Κέιν