Εκπληκτική ανατροπή της Νις επί της Λιόν - Νέα νίκη και δεύτερη θέση για την Λανς

Η Νις έκανε τεράστια ανατροπή στην έδρα της με 3-2 απέναντι στην Λιόν ενώ η Λανς επέστρεψε στις νίκες με 4-1 κόντρα στην Μετς παραμένοντας στην δεύτερη θέση. Στην τετράδα η Ρεν που κέρδισε με 1-0 το Στρασβούργο.

Η Νις μπόρεσε, παρ’ ότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 στην έδρα της από την Λιόν, να γυρίσει το παιχνίδι, εκμεταλλευόμενη και το αριθμητικό πλεονέκτημα, που απέκτησε μετά την αποβολή του Καντεβέρε στο 85ο λεπτό για τους «λιονέ» και να επικρατήσει με 3-2 ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ έμεινε πίσω στο σκορ με τα γκολ των Εκαμπί (35′) και Αουάρ (68′) κι έκανε μία τρομερή ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Ο Ατάλ μείωσε σε 1-2 στο 81ο λεπτό, ο Ντελόρτ ισοφάρισε στο 89′ με πέναλτι και ο 20χρονος Γκεσάντ ολοκλήρωσε το θρίαμβο των γηπεδούχων στο 90+1′ πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Νις.

Η Λανς έκανε ακόμη μία μεγάλη εμφάνιση διαλύοντας με 4-1 την προτελευταία στην βαθμολογία Μετς. Ο Σάιντ αρχικά άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό, με τον Ντε Πρεβίγιε να ισοφαρίζει προσωρινά για τους φιλοξενούμενους στο 33′. Ο 26χρονος Γάλλος έδωσε ξανά με δικό του γκολ το προβάδισμα στην Λανς πηγαίνοντάς στα αποδυτήρια με 2-1.

Στο δεύτερο μερός η Μετς θα ισοφαρίσει ξανά, αλλά το γκολ του Σαρ θα ακυρωθεί απο το VAR λόγω παράβασης με το χέρι. Η Λανς θα βρει δύο ακόμα γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο και θα διαμορφώσει το τελικό 4-1 με τα γκολ των Γκαναγκό (83′) και Φρανκόφσκι (90′).

Στην τετράδα της βαθμολογίας μπήκε η Ρεν, που ξεπεράσε το εμπόδιο της Στρασμπούργκ στην έδρα της με 1-0 χάρη σε γκολ του Αγκέρντ στο 82ο λεπτό. Τη δεύτερη σερί της νίκη πέτυχε η Τρουά που επικράτησε με ανατροπή 2-1 της Ρεμς. Ο Αμπντελχαμίντ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Μπαλντέ να ισοφαρίζει στο 41′ και τον Σαβαλερίν να διαμορφώνει το τελικό 2-1 για την Τρουά. Ως βασικός ξεκίνησε ο Τάσος Δώνης για την Ρεμς και αγωνίστηκε μέχρι το 56ο λεπτό, όταν και ο Βάλον Μπερίσα πέρασε στην θέση του.

Λοριάν και Μπορντό έμειναν στο 1-1. Οι Γιρονδίνοι προηγήθηκαν με τον Έλις στο 46′ με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 1-1 με τον Λαπόρτ στο 76′. Η Μπορντό έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ονάνα στο 86ο λεπτό, όμως η Λοριάν δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα με το αποτέλεσμα να παράμενει 1-1 μέχρι το φινάλε.