ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 1-2: «Βασίλισσα στη Βαρκελώνη»

Καλύτερη και αναμφίβολα πιο ουσιαστική η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 2-1 την Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νόου» στο «clasico» για την 10η αγωνιστική της La Liga και έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας τις Σεβίλλη και Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Οι γηπεδούχοι αναζητούσαν τη 2η τους διαδοχική νίκη που θα τους έφερνε κοντά στους πρωτοπόρους και επιχείρησε από νωρίς να βρει τον τρόπο για να φθάσει στον στόχο της απέναντι στην αιώνια αντίπαλο η οποία προερχόταν από την μεσοβδόμαδη εντυπωσιακή νίκη 5-0 στο Κίεβο επί της Σαχτάρ Ντόνετσκ για τους ομίλους του Champions League.

Η ΠΙΕΣΗ ΨΗΛΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΝΟΥΣ

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με έντονη πίεση ψηλά μπροστά από την αντίπαλη περιοχή δημιουργώντας εμφανή προβληματισμό στην ανάπτυξη του παιχνιδιού από τους Μαδριλένους. Ιδιαίτερα ο Βάσκεθ (ο μοναδικός Ισπανός της 11αδας της) ταλαιπωρήθηκε σε μεγάλο βαθμό  από τον Ντεπάι με το 20λεπτο να είναι όμως δίχως ιδιαίτερες συγκινήσεις.

ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΟΙ ΑΠΕΙΛΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ «ΜΕΡΕΓΧΕΣ»

Από την πλευρά της η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι είχε κύρια βάση της επιθετικής της ανάπτυξης (κύρια μέσω αντεπιθέσεων) την αριστερή της πλευρά όπου ο Βινίσιους αποτέλεσε τον κεντρικό εκφραστή (και ζήτησε σε μια φάση μάταια πέναλτι σε πτώση του στην  μεγάλη περιοχή της «Μπάρτσα») με συμπαραστάτη σε αρκετές περιπτώσεις τον Μπενζεμά.

Η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΝΤΕΣΤ

Στο 25’ άπαντες στο στρατόπεδο της ομάδας της Βαρκελώνης πίστεψαν ότι ήρθε το 1-0 αλλά ο Ντεστ από εξαιρετική θέση αστόχησε παταγωδώς σε μια τεράστια χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους για να πάρουν το προβάδισμα.

Η ΚΛΑΣΗ ΤΟΥ ΑΛΑΜΠΑ ΚΑΙ ΤΟ 0-1

Επτά λεπτά αργότερα η «βασίλισσα» ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Αλάμπα να ξεκινά με κλέψιμο από τον Ντεπάι έξω από την περιοχή της ομάδας του μια εξαιρετική αντεπίθεση της Ρεάλ και την ολοκλήρωσε με την τέλεια βολίδα δευτερόλεπτα αργότερα μετά την πάσα του Ροντρίγκο ανοίγοντας το σκορ στο 32’.

ΑΠΟ ΣΚΟΡΕΡ  ΣΩΤΗΡΑΣ Ο ΑΥΣΤΡΙΑΚΟΣ

Ένα λεπτό πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους ο  πρώην άσος της Μπάγερν Μονάχου λειτούργησε ως σωτήρας για την Ρεάλ Μαδρίτης αποκρούοντας το σουτ του Φάτι σχεδόν από το ύψος  της μικρής περιοχής. Λίγο πριν οι γηπεδούχοι είχαν μια ακόμα σημαντική στιγμή με τον Πικέ να είναι ελάχιστα άστοχος με ωραία κεφαλιά.

ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΩΡΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ Β’ ΜΕΡΟΣ

Το «clasico» και στο β’ μέρος δεν  είχε νωρίς συγκινήσεις πέραν της φάσης στο 58’ όταν οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν στον διαιτητή για πέναλτι σε χέρι του Κρόος όμως ο ρέφερι του αγώνα είχε προηγούμενα καταλογίσει φάουλ σε βάρος του Ντε Γιόνγκ.

ΔΙΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ 0-2 ΟΙ ΜΑΔΡΙΛΕΝΟΙ

Ακολούθησαν δύο τεράστιες ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους. Πρώτα με τον Βινίσιους και τον Ντεστ να του παίρνει την μπουκιά από το στόμα στο 59’ την ύστατη στιγμή, ενώ δύο λεπτά μετά ο Μπενζεμά επίσης από εξαιρετική θέση έκανε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Τερ Στέγκεν. Από εκεί και πέρα  η ομάδα του Αντσελότι ήταν εκείνη που δημιουργούσε πιο συχνά τις προϋποθέσεις για να απειλήσει σοβαρά τον αντίπαλο τερματοφύλακα δίχως όμως να φθάσει σε κάποια σπουδαία ευκαιρία. Από την πλευρά της η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν αναλώθηκε σε φλύαρες επιθέσεις που απέτυχαν να ανησυχήσουν έντονα τον Κουρτουά. Ακόμα και μετά την είσοδο στο παιχνίδι του Κουν Αγουέρο που είχε την καλύτερη στιγμή των Καταλανών στο τελευταίο 10λεπτο με την άστοχη κοντινή του κεφαλιά.

ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡ’ ΟΛΙΓΟΝ 1-1 ΣΤΟ 0-2

Για να έρθουν τα δραματικά …δευτερόλεπτά στο 93′ όταν αφενός μεν οι Καταλανοί έφθασαν κοντά στην ισοφάριση με τους Πικέ και Ντεπάι να μπερδεύονται στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και στη συνέχεια οι Μαδριλένοι να φεύγουν εξαιρετικά στην αντεπίθεση την οποία ολοκλήρωσε από κοντά ο Βάσκεθ μετά από προσπάθεια του Ασένσιο. Το μόνο που κατάφερε η Μπάρτσα ήταν να μειώσει στο 97′ με τον Αγουέρο αλλά ήταν πλέον πολύ αργά για την ομάδα του

Έτσι η Ρεάλ πανηγύρισε νίκη στην έδρα της μεγάλης της αντιπάλου στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά μετά τις 2 Απριλίου 2016 όταν είχε επικρατήσει  με το ίδιο σκορ.

Μπαρτσελόνα : Τερ Στέγκεν , Μινγκέθα (46’ Κουτίνιο), Πικέ, Γκαρσία, Άλμπα,  Μπουσκέτς, Γκάβι, Ντε Γιονγκ (79’ Σέρχι Ρομπέρτο) , Ντεστ, Ντεπάι, Φάτι (73’ Αγουέρο).

Ρεάλ Μαδρίτης : Κουρτουά, Βάθκεθ, Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί,  Κασεμίρο, Μόντριτς, Κρόος,  Ροντρίγκο (71′ Βαλβέρδε, 90′ Καρβαχάλ), Βινίσιους (87′ Ασένσιο), Μπενζεμά.