ΟΦΗ - ΛΑΜΙΑ 0-0: Κακό παιχνίδι - Λογική η ισοπαλία

Σε ένα παιχνίδι, στο οποίο το μόνο που λειτούργησε καλά ήταν οι άμυνες, ο ΟΦΗ με τη Λαμία έμειναν στην λευκή ισοπαλία (0-0), με τους Κρητικούς να μην μπορούν να καταφέρουν να βρουν την εντός έδρας νίκη σε ένα ακόμη παιχνίδι.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές και καλές τελικές προσπάθειες, ΟΦΗ και Λαμία έμειναν στην ισοπαλία, με τους γηπεδούχους να αγνοούν την εντός έδρας νίκη και τους φιλοξενούμενους να «χτίζουν» ένα μικρό αήττητο, εκτός έδρας, σερί.

Η έμφαση στην άμυνα δεν «έφερε» τελικές

Ένα πρώτο μέρος χωρίς ρυθμό και με τους δύο προπονητές να δίνουν μεγάλη προσοχή στην άμυνα, έφερε ένα 45λεπτο με ελάχιστες καλές ενέργειες και ακόμη λιγότερες ευκαιρίες για γκολ.

Από τα πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, η Λαμία έδειξε πως ήθελε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που θα της δινόταν, γι’ αυτό και προσπάθησε να έχει την πρωτοβουλία στο πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, το οποίο εν μέρει κατάφερε, χωρίς όμως να βρει τις ευκαιρίες που θα ήθελε.

Όσο πέρναγε η ώρα ο ΟΦΗ προσπαθούσε να μπει και εκείνος με τη σειρά του στο ματς, το οποίο και κατάφερε να  φέρει σε ισορροπία, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου ήταν το λογικό, με βάση την εικόνα, αποτέλεσμα και με αυτό πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Καλύτερος ο ΟΦΗ στο δεύτερο – Δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του αγώνα

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο ΟΦΗ μπήκε με σκοπό να αλλάξει το ρου του αγώνα και το κατάφερε, έστω και για λίγο, καθώς για περίπου 20 λεπτά είχε τόσο την πρωτοβουλία των κινήσεων, όσο και τις τελικές για να βρει κάποιο γκολ, χωρίς όμως να τα καταφέρνει.

Από το 65ο λεπτό η Λαμία ισορρόπησε και το δεύτερο ημίχρονο, «κοιμίζοντας» τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν κατάφεραν να πάρουν ξανά τα ηνία της αναμέτρησης, ενώ δεν μπορούσαν να βγάλουν φάση.

Παρά τις αλλαγές των δύο προπονητών τα παιχνίδι φάνηκε πως κατευθύνεται, με σχεδόν μαθηματική ακρίβεια στην ισοπαλία, όπως και έγινε. Με το «χ» αυτό, ο ΟΦΗ δείχνει πως δεν μπορεί να βρει ακόμα την εντός έδρας νίκη, φτάνοντας της 5 ισοπαλίες στη φετινή Super League και την 3η στο γήπεδό τους. Η Λαμία από την άλλη καταφέρνει να μείνει αήττητη για δεύτερο σερί εκτός έδρας παιχνίδι, μετά και τη νίκη απέναντι στον Ιωνικό.

ΟΦΗ (4-3-3): Επασί, Μαρινάκης, Πασαλίδης, Βούρος, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο (85′ Σελίμοβιτς), Νέιρα (85′ Βαν Ντούιτεν), Γκαγιέγος, Τόραλ (75′ Ναμπί), Λάμπρου (62′ Καμάου), Καστάνιος (62′ Ντουρμισάι)

ΠΑΣ Λαμία (4-2-3-1): Γκαραβέλης, Σκόνδρας (72′ Βύντρα), Αντέτζο, Γκόλεμιτς, Μαρτίνεζ, Μπεχαράνο (84′ Μανουσάκης), Τζανδάρης, Καραμάνος, Νούνιες (46′ Τιρόν), Ρόμανιτς (65′ Μανούσος), Αραμπούλι (84′ Γκέντσογλου)