Σκωτία-Τσεχία 0-2: ΣΙΚάτη νίκη για τους Τσέχους

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο o Πάτρικ Σικ οδήγησε την Τσεχία στη νικηφόρα πρεμιέρα στο EURO και μάλιστα μέσα στη Γλασκώβη

Στο Hampden Park και μπροστά σε περίπου 12.000 θεατές οι Σκωτσέζοι είχαν τον απαραίτητο ενθουσιασμό, αλλά τους έλειπε η ουσία. Δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα σε 19 τελικές προσπάθειες, ενώ είχαν δοκάρι στο 47΄σε σουτ του Χέντρι με το σκορ στο 1-0.

Οι Τσέχοι αντίθετα είχαν τα… τρελά κέφια του Σικ και αρκετές ακόμη ευκαιρίες για να σημειώσουν κι άλλα τέρματα. Σε καλή μέρα εξάλλου, βρέθηκε και ο γκολκίπερ Βάτσλικ κι επενέβη όποτε χρειάστηκε. Το 0-1 έγινε στο 42΄με τον Σικ να σηκώνεται ψηλότερα απ’ όλους και να πιάνει δυνατή κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Τσούφαλ.

Η ωραιότερη στιγμή του ματς καταγράφηκε στο δεύτερο γκολ. Ήταν στο 52′ όταν ο Σικ έβαλε τρομερό φάλτσο από τα 45,4 μέτρα (λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή) και πέρασε την μπάλα πάνω από τον Μάρσαλ, που είχε βγει μακριά από την εστία του!

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα μπήκε ως αλλαγή για τους Τσέχους και ο Κρμέντσικ του ΠΑΟΚ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Σκωτία: Μάρσαλ, Χάνλεϊ, Κούπερ, Χέντρι (67′ ΜακΓκρέγκορ), Ο’Ντόνελ (79′ Φόρεστ), Άρμστρονγκ (67′ Φρέιζερ), ΜακΓκιν, ΜακΤόμινεϊ, Ρόμπερτσον, Ντάικς (79′ Νίσμπετ), Κρίστι (46′ Άνταμς)

Τσεχία: Βάτσλικ, Τσουφάλ, Σελούτσκα, Κάλας, Μπόριλ, Σούτσεκ, Κραλ, Μάζοπουστ (71′ Βίντρα), Νταρίντα (86′ Σέβτσικ), Γιάνκτο (71′ Λόζεκ), Σικ (86′ Κρμέντσικ)