ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ: Ήττες για Φενέρμπαχτσε και Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Ισοπαλία για Αντβέρπ με την Μπριζ

Καμία από τις τρεις αντιπάλους των «ερυθρολεύκων» δεν μπόρεσε να γευτεί την χαρά της νίκης με την Αντβέρπ να είναι η μόνη από τις τρεις, που δεν ηττήθηκε, παρ’ ότι έπαιξε ντέρμπι κόντρα στην πρωταθλήτρια Μπριζ.

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης υπέστη δεύτερη σερί ήττα στην Bundesliga, αφού ηττήθηκε με 2-0 στην έδρα της Μπόχουμ χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Μπλουμ από το 3ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης. Οι «αετοί» είχαν την μεγαλύτερή τους ευκαιρία να ισοφαρίσουν μόλις οκτώ λεπτά μετά το τέρμα που δέχθηκαν, αλλά ο Πασιένσια αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Λίγο πριν το φινάλε του ματς, η Μπόχουμ διπλασίασε τα τέρματά της με γκολ του Πόλτερ στο 90+2′ διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Να σημειωθεί πως η Άιντραχτ είδε τον Πορτογάλο στράικερ να αποχωρεί ως τραυματίας στο 28ο λεπτό με τον Λάμερς να μπαίνει στην θέση του, αλλά και τον Κρίστιαν Γιάκιτς, που τραυματίστηκε και βγήκε από το παιχνίδι στο 45ο λεπτό με τον Ρόντε να περνάει στην θέση του. Βασικός ο αγωνίστηκε ο Λαμπρόπουλος για την Μπόχουμ ενώ αλλαγή μπήκε στο 81ο λεπτό ο Κώστας Σταφυλίδης στην θέση του Λέβεν

Η Φενέρμπαχτσε έπεσε από την πρώτη τριάδα της βαθμολογίας μετά την ήττα-σοκ που γνώρισε με 2-1 από την Αλάνιασπορ μέσα στο «Σουκρού Σαράτσογλου». Τα «κίτρινα καναρίνια» είχαν την υπεροχή καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που είχαν την αποτελεσματικότητα, αφού κατόρθωσαν σε δύο ευκαιρίες που είχαν στην εστία να σκοράρουν αντίστοιχες φορές. Η Αλάνιασπορ ήταν εκείνη που προηγήθηκε με το γκολ του Ακμπάμπα στο 75ο λεπτό με τον Ντουρσούν να ισοφαρίζει για την Φενέρ στο 80′. Το γκολ της νίκης για την ομάδα του Κορκμάζ ήρθε στο 90+3′ από τον Μπεκίρογλου, που διαμόρφωσε το τελικό 1-2. Βασικός αγωνίστηκε για την Φενέρμπαχτσε ο Δημήτρης Πέλκας πριν αποχωρήσει στο 80ο λεπτό ως αλλαγή και μπει στην θέση του ο Μεσούτ Οζίλ.

Ντέρμπι κορυφής στο Βέλγιο αυτή την αγωνιστική με την νεοφώτιστη Ουνιόν ΣενΖιλουάζ να είναι η μόνη ευνοημένη από την ισοπαλία μεταξύ της Αντβέρπ και της Μπριζ, αφού έμεινε μόνη πρώτη με 25 βαθμούς. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού έμεινε στην τρίτη θέση και στους δύο βαθμούς πίσω από την Κλαμπ Μπριζ μετά το αποψινό 1-1 μέσα στην έδρα της. Ο πρώην ερυθρόλευκος Μπιορν Ένγκελς ήταν εκείνος που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Πρίσκε στο 35ο λεπτό με τον Χανς Βανάκεν να ισοφαρίσει σε 1-1 πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος του αγώνα (45+2′). Στο δεύτερο μέρος του αγώνα οι δύο ομάδες έχασαν από έναν παίκτη αφού Ένγκελς και Ενσοκί αποβλήθηκαν, ο πρώτος με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 82′ και ο δεύτερος με δεύτερη κίτρινη κόκκινη κάρτα στο 90ο λεπτό. Το τελικό σκορ, όμως, δεν άλλαξε και το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.