ΑΓΙΑΞ - ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ 5-0: Ισοπεδωτικός στο ντέρμπι ο Αίαντας

Ο Άγιαξ έδειξε τα… δόντια του, απέναντι στην Αϊντχόφεν την οποία και συνέτριψε με 5-0 στην έδρα τους, στήνοντας το δικό του… πάρτι.

Ένας εκπληκτικός, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο Άγιαξ, διέλυσε την Αϊντχόφεν με 5-0, αφήνοντας την πίσω και στη δεύτερη θέση με 4 βαθμούς.

Με… dj τον Ντούσαν Ντάντις, ο Άγιαξ μετέτρεψε το ντέρμπι με την Αϊνχτόφεν σε… πάρτι. Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός με 2 ασίστ και 1 γκολ, βοήθησε τα μέγιστα για μια ακόμη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν γεμάτο φάσεις και για τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους όμως να καταφέρνουν να προηγηθούν με τον Μπέρκχαους, μετά από ασίστ του Ντάντιτς στο 19ο λεπτό. Παρά τις ευκαιρίες εκατέρωθεν οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το 1-0.

Το δεύτερος μέρος ήταν η χαρά των γηπεδούχων. Οι ευκαιρίες για τις 2 ομάδες μπορεί να μην ήταν όσες στο πρώτο, όμως ο Άγιαξ ήταν αρκετά πιο αποτελεσματικός και κατάφερε να βρει 4 ακόμη γκολ. Το 2-0 το έκανε ο Χάλερ μετά από ασίστ και πάλι του Ντάντιτς, ενώ στο 3ο γκολ ο σκόρερ έγινε πασέρ και έβγαλε ασίστ στον Άντονι που βρήκε κι αυτός με τη σειρά του το πλεκτό. Στο 76’ ο Κλάασεν, έγραψε το 4-0, ενώ ήταν μόλις 7 λεπτά στο παιχνίδι και το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Ντούσαν Ντάντιτς μετά από πάσα του Σουρς στο 90+1’, γράφοντας το τελικό 5-0.