ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΟΚ 2-1: Μόνος στο σπίτι, μόνος και στην κορυφή!

Ο Ολυμπιακός απείλησε με διασυρμό τον ΠΑΟΚ για ένα ημίχρονο, και στο φινάλε πήρε αγχωτική νίκη με 2-1 με πρωταγωνιστή τον Αγκιμπού Καμαρά

Ο Ολυμπιακός δεν είχε καμία σχέση με τον Ολυμπιακό της Φρανκφούρτης και ο ΠΑΟΚ δεν είχε καμία σχέση με τον ΠΑΟΚ της Κοπεγχάγης. Βασικά ο ΠΑΟΚ δεν είχε σχέση ούτε με τον ΠΑΟΚ απέναντι στον Βόλο που παρά το σοκαριστικό 4-4 ήταν πιο απειλητικός και επικίνδυνος μπροστά. Στο Καραϊσκάκη ήταν μια βαριά ομάδα, με βαριά πόδια και βαρύ μυαλό.

Ο Μαρτίνς κέρδισε… από τα αποδυτήρια

Η κίνηση ματ του Μαρτίνς να βάλει τον Ροντρίγκες έδωσε ταχύτητα στον Ολυμπιακό, ενώ ο Λαλά με αντίπαλο τον Μπίσεσβαρ δεν είχε κανένα πρόβλημα. Ο Πορτογάλος προπονητής διάβασε εξαιρετικά το παιχνίδι αλλά και τον ΠΑΟΚ, δεν φοβήθηκε να αφήσει εκτός ενδεκάδας τον Μπουχαλάκη προτιμώντας να παίξει με την ταχύτητα των Καμαρά, έβαλε στον άξονα τον Εμβιλά και έριξε στο ματς τον Ροντρίγκες απέναντι στο βαρύ σχήμα του ΠΑΟΚ. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός πως το δίδυμο Σβαμπ-Εσίτι δεν λειτούργησε όπως τυχαίο δεν είναι το γεγονός ότι μέχρι το 36′ ο Δικέφαλος δεν είχε κάνει τελική.

Η συνολική εικόνα του ντέρμπι, αν βγάλουμε από την εξίσωση τα δύο γκολ των γηπεδούχων, έδειχνε δύο ομάδες με διαφορά στην ταχύτητα και στην αντίληψη των φάσεων. Δεν ήταν μόνο η ποιότητα που ξεχώριζε υπέρ του Ολυμπιακού, ήταν το γεγονός πως οι “ερυθρόλευκοι” εμφανίστηκαν μία ταχύτητα πάνω από τους ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ που έχασαν από νωρίς τον προσανατολισμό τους στο χορτάρι του φαληρικού γηπέδου. Με λίγα λόγια, ο Ολυμπιακός ήξερε τι ήθελε και πώς να το πάρει, ο ΠΑΟΚ δεν ήξερε πώς να αντιμετωπίσει τον ανώτερο Ολυμπιακό και να ανακόψει τις ορέξεις του.

Το “καθάρισε” σε 9 λεπτά

Με βάση το γεγονός πως ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο -και αυτό δεν είναι υπερβολικό- ήταν θέμα χρόνου να έρθουν τα γκολ. Το πρώτο ήρθε στο 22′ από τον Αγκιμπού Καμαρά και το δεύτερο από τον Γιώργο Μασούρα στο 31′. Ένα λεπτό νωρίτερα, οι Πειραιώτες είχαν την τεράστια διπλή ευκαιρία του Ελ Αραμπί (διπλό δοκάρι), ενώ η μοναδική αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν η ευκαιρία του Σβαμπ στο 36ο λεπτό.

Το μεγάλο στοίχημα για το δεύτερο ημίχρονο, σε ό,τι αφορούσε τον ΠΑΟΚ, ήταν ο Εσίτι. Τι θα έκανε, δηλαδή, ο Λουτσέσκου με τον Νιγηριανό που ήταν… ο καλύτερος παίκτης των αντιπάλων και πώς θα ανέκοπτε την… υπεραριθμία που παρουσίαζαν οι “ερυθρόλευκοι” στην ανάπτυξη.

Έβγαλε Εσίτι και… βρήκε την ηρεμία του

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Ονιεκούρου αντί του πρωταγωνιστή του πρώτου, Ροντρίγκες, ενώ ο ΠΑΟΚ με τον Ελ Καντουρί αντί του αρνητικού πρωταγωνιστή του ΠΑΟΚ, Εσίτι.

Ο Δικέφαλος έδειξε να προσπαθεί να κερδίσει μέτρα, αλλά δεν μπορούσε να γίνει επικίνδυνος από δική του φάση και όχι από στημένο, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που είχε κατεβάσει ταχύτητα τόσο όσο ώστε να διαχειριστεί το υπέρ του 2-0 και ταυτόχρονα να μην απειληθεί.

Ευκαιρία με τον μοναδικό τρόπο που μπορούσε να απειλήσει

Η μεγαλύτερη ευκαιρία σαν πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο ήταν των φιλοξενούμενων και τη βρήκαν από στημένη φάση -ο μοναδικός τρόπος που μπορούσε να απειλήσει. Σε φάουλ του Ζίβκοβιτς, ο Μιχαηλίδης βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Και αυτή ουσιαστικά ήταν η φάση από την οποία φάνηκε η ειδοποιός διαφορά του ΠΑΟΚ του πρώτου και του ΠΑΟΚ του δευτέρου μέρους.

Το έκανε ντέρμπι

Όσο περνούσε ο χρόνος ο ΠΑΟΚ αύξανε την πίεση και έφερε συνθήκες απειλητικές για την άμυνα του Ολυμπιακού. Όχι τόσο ως προς τη δημιουργία φάσεων όσο από το γεγονός ότι η μπάλα ήταν στα πόδια παικτών του Δικεφάλου άρα δεν υπήρχε η ηρεμία από πλευράς Πειραιωτών.

Οι συνθήκες πίεσης που έβαλε στον εαυτό του ο Ολυμπιακός μεγάλωσαν μετά το γκολ του Μουργκ, με το άψογο τελείωμα, στο 81ο λεπτό. Το ντέρμπι… περιπάτου είχε ξαναγίνει κανονικό ντέρμπι και ο Δικέφαλος μπήκε ξανά στη διεκδίκηση καλύτερου αποτελέσματος από τη στιγμή που… δεν τον σκότωσε ο Ολυμπιακός.

Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ πίεσε ασφυκτικά τον Ολυμπιακό και στις καθυστερήσεις ζήτησε χέρι, επί της ουσίας στην τελευταία φάση του αγώνα. Συγκεκριμένα, μετά από σέντρα του Βιεϊρίνια από αριστερά, ο Σβιντέρσκι προσπάθησε να πιάσει την κεφαλιά, η μπάλα απομακρύνθηκε και οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν χέρι σε έντονο ύφος (η φάση ελεγχθηκε από το VAR και το ματς συνεχίστηκε). Το 2-1 δεν άλλαξε, αλλά άλλαξε η διαφορά στη βαθμολογία, με τον Ολυμπιακό πλέον στο +4 από τον Δικέφαλο του Βορρά.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μ. Καμαρά (70′ Μπουχαλάκης), Εμβιλά, Ροντρίγκες (46′ Ονιεκούρου), Α. Καμαρά (83′ Κουντέ), Μασούρας (83′ Βρουσάι), Αραμπί (59′ Τικίνιο)

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σίντκλεϊ (59′ Μιτρίτσα – λ.τ. 78′ Μουργκ), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Ροντρίγκο, Εσίτι (46′ Ελ Καντουρί), Σβαμπ, Μπίσεσβαρ (59′ Βιεϊρίνια), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Άκπομ (59′ Σβιντέρσκι)