ΠΟΛΩΝΙΑ - ΣΛΟΒΑΚΙΑ 1-2: Την πρώτη έκπληξη του Euro οι Σλοβάκοι, σε μπελάδες οι Πολωνοί

Η Σλοβακία επικράτησε με 2-1 της Πολωνίας για την 1η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Euro 2020 και μπαίνει για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης. Σε μπελάδες οι Πολωνοί, αντιμετωπίζουν την επόμενη αγωνιστική την Ισπανία

Η Σλοβακία πέτυχε την πρώτη μεγάλη έκπληξη στο φετινό Euro, αφού επικράτησε της Πολωνίας με 2-1 στην Αγία Πετρούπολη, χάρη σε γκολ του Σκρίνιαρ. Το σκορ άνοιξε με αυτογκόλ του Σέζνι, έπειτα από ατομική ενέργεια του Μακ, ενώ ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει ο Λινέτι.

Ο αγώνας

Παρά την πίεση που προσπάθησαν να ασκήσουν οι Πολωνοί με το ξεκίνημα, η Σλοβακία είναι εκείνη που βρήκε πρώτη το γκολ, κόντρα στη ροή του αγώνα. Στο 18′ ο πρώην παίχτης του ΠΑΟΚ, Ρόμπερτ Μακ είχε την τύχη με το μέρος του, αφού μετά από φανταστική ατομική ενέργεια πάτησε περιοχή, σούταρε με το δεξί, αλλά η μπάλα άλλαξε πορεία και με τη βοήθεια του δοκαριού κατέληξε στα δίχτυα από την ασταθή απόκρουση του Σέζνι.

Μάλιστα ο Πολωνός γκολκίπερ χρεώθηκε το αυτογκόλ, το πρώτο που σημειώθηκε από τερματοφύλακα σε οποιοδήποτε Euro.

Οι Πολωνοί δε βρήκαν τρόπο να γίνουν απειλητικοί προς την άμυνα των Σλοβάκων στο πρώτο ημίχρονο, αφού δεν κατάφεραν να τροφοδοτήσουν το βαρύ τους πυροβολικό, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Ό,τι δεν κατάφεραν σε 45 λεπτά, το βρήκαν στο 46′, μετά από εξέχουσα συνεργασία, φτάνοντας στην περιοχή των Σλοβάκων. Ο Καρόλ Λινέτι εκτέλεσε από το ύψος του πέναλτι για το 1-1. Όμως λίγο αργότερα, στο 62ο λεπτό, οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, με τον Κρυχόβιακ να πατάει τον Χρομάντα και να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Σλοβακία πήρε σταδιακά μέτρα και εκμεταλλευόμενη την υπεροχή της, ανέκτησε το προβάδισμα στο 69ο λεπτό, όταν ο Σκρίνιαρ βρήκε μπροστά του την μπάλα στην περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ και εκτέλεσε εκ νέου τον Σέζνι για το 2-1.

Οι Λεβαντόφσκι και Μπέντναρεκ έφτασαν κοντά, αλλά ο πρώτος δεν κατάφερε να κάνει επαφή σε παράλληλη σέντρα, ενώ ο δεύτερος είδε την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι σε σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο  91ο λεπτό.

Στο 85ο λεπτό πέρασε στο παιχνίδι και ο Κάρολ Σβιντέρσκι, αλλά δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός.

Στο βραδινό παιχνίδι του ομίλου (22:00), η Ισπανία αντιμετωπίζει την Σουηδία,

Επόμενη αγωνιστική: Σουηδία – Σλοβακία,

Ισπανία – Πολωνία

ΠΟΛΩΝΙΑ: Στσέσνι, Μπέντναρεκ, Λινέτι (74′ Φρανκόφσκι), Λεβαντόβσκι, Κριχόβιακ, Ρίμπους (74′ Ρίμπους), Κλιχ (85′ Μόντερ), Γκλικ, Μπερεσίνσκι, Ζιελίνσκι (85′ Σβιντέρσκι), Γιόζβιακ

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Ντουμπράβκα, Πέκαρικ (79′ Κοστσελνικ), Σάτκα, Ντούντα (92′ Γκρεγκούς), Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν, Χάμσικ, Χαρασλίν (87′ Ντούρις), Κούκα, Μακ (87′ Σουσλόφ), Χρόμαντα (79′ Χροσόφσκι)