ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ 0-0 (5-4 πεν.): Πρόκριση ξανά στα πέναλτι για την ΑΣΑ

Η Αναγέννηση Καρδίτσας πήρε την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Καλλιθέας στη διαδικασία των πέναλτι.

Με τον ίδιο τρόπο που είχε περάσει στην 5η φαση του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε η Αναγέννηση Καρδίτσας, αφού κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Καλλιθέας στη διαδικασία των πέναλτι και να πάρει το εισιτήριο για τους «16» της διοργάνωσης.

Ο αγώνας δεν είχε πολλές φάσεις, με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται για 90′ λεπτά. Η μεγαλύτερη στιγμή του αγώνα ήταν για τους γηπεδούχους, με την κεφαλιά του Μπιανκόνι στο 30′ να σταματά στο δοκάρι. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όμως ούτε εκεί σημειώθηκε κάποιο τέρμα με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στα πέναλτι.

Αμφότερες ξεκίνησαν με εύστοχες εκτελέσεις, ενώ στη συνέχεια είχαμε από δύο άστοχα και κάθε μία. Η ΑΣΑ ευστόχησε στα επόμενα τρία, με την Καλλιθέα να χάνει το έβδομο πέναλτι και την ομάδα του Περικλή Αμανατίδη να ευστοχεί στην τελευταία εκτέλεση και να παίρνει την πρόκριση.

Αναγέννηση Καρδίτσας: Γκέκας, Γκόλιας, Λαρέα, Καρανίκας, Σταμόπουλος, Μπάλλας, Πλέγας, Πολίτης, Μπραμπίγια, Μπιανκόνι, Αθανασιάδης

Καλλιθέα: Στρέζος, Κοντοχρήστος, Ρώσση, Ευαγγέλου, Ρέντζας, Μπουλούλης, Χατζηδίμπας, Σαντάνα, Μουνιέ, Δούμτσης, Μάλτσι