COPA AMERICA: Νίκη με ανατροπή για την Παραγουάη επί της Βολιβίας

Η Παραγουάη έκανε τα εύκολα… δύσκολα αλλά τελικά νίκησε τη Βολιβία με 3-1 στη δική της πρεμιέρα στο φετινό Copa America.

Για 45′ το ενδεχόμενο της μεγάλης “έκπληξης” ήταν ορατό. Ωστόσο, η Παραγουάη σοβαρεύτηκε στο δεύτερο μέρος του αγώνα και πήρε το πολύτιμο τρίποντο που χρειαζόταν.

Η Βολιβία άνοιξε το σκορ μόλις στο 10′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σααβέδρα, ύστερα από το χέρι που έκανε ο Αρτσαμεντία. Η Παραγουάη συνέχισε να πιέζει αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να… κερδίσει την αποβολή του Κουέγιαρ στις καθυστερήσεις. Ο επιθετικός της Βολιβίας πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα για το άσχημο μαρκάρισμά του και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν. Ο Ρίτσαρντ Σάντσεζ πέρασε στο ματς στη θέση του Βιγιασάντι και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του να κρατήσει μπάλα στο κέντρο και να δημιουργήσει. Κάπως έτσι, στο 62′ o Αλεχάντρο Ρομέρο κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με ένα τρομερό βολέ έξω από την περιοχή. Ένας άλλος Ρομέρο, ο Άνχελ αυτή τη φορά ανέλαβε δράση και με δύο δικά του γκολ στο 65′ και το 80′, διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την ομάδα του Μπερίτσο.

Παραγουάη (Μπερίτσο): Σίλβα, Αρτσαμεντία (Μαρτίνεζ 76′), Αλόνσο, Γκόμες, Εσπινόλα, Πιρίς (Γκονζάλεζ 58′), Βιγιασάντι (Σάντσεζ 46′), Άνχελ Ρομέρο, Αλμιρόν, Αλεχάντρο Ρομέρο (Κούμπας 87′), Άβαλος (Ενκίσο 87′)

Βολιβία (Φαρίας)Χουστινιάνο, Κιντέρος, Χουσίνο, Σανγκρέδο, Ντιέγο Μπεχαράνο, Σααβέδρα (Γουαγιάρ 64′), Χουστίνιανο (Σάντσεζ 74′), Κεσπέδες (Ντάνι Μπεχαράνο 46′), Φλόρες (Φερνάντες 46′), Άλβαρες (Ραμάγιο 64′), Μεντόσα