ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: ΞΑΝΘΗ - ΙΩΝΙΚΟΣ 1-2: Ανατροπή σε 4’ και πρόκριση στην επόμενη φάση για τους Νικαιώτες

Μεγάλη ανατροπή για τον Ιωνικό, με τους Νικαιώτες να παίρνουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση με 2 γκολ σε 4 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας την ολική ανατροπή απέναντι στην Ξάνθη, στην έδρα της.

Ένας αγώνας με που θύμισε αρκετά την περυσινή Super League 2, ήταν αυτός ανάμεσα στην Ξάνθη και τον Ιωνικό με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο, η ποιότητα των φιλοξενούμενων όμως τους έδωσε τη νίκη.

Ο Ιωνικός έκανε μια ακόμη ανατροπή, όπως αυτές που πετύχαινε πέρυσι και με 2 γκολ μέσα σε λιγότερο από 5 λεπτά, μετά το 75’ κατάφερε να πάρει την πρόκριση για την 6η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η Ξάνθη στο πρώτο μέρος είχε τα ηνία του αγώνα, και έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ στο 6’ λεπτό μετά από κερδισμένο πέναλτι, με τον Ιμπραίμι όμως να στέλνει τη μπάλα άουτ. Στη συνέχεια όμως κατάφερε να βρει το γκολ λίγο μετά τα μέσα του ημιχρόνου και στο 26’ με τον Πλατέλλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο Ιωνικός ήταν αρκετά καλύτερος και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 67 με τον Τουράμ να βρίσκει δίχτυα, αλλά το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Η ισοφάριση όμως δεν άργησε να έρθει καθώς 8 λεπτά αργότερα και το 75’, οι Νικαιώτες πέτυχαν το 1-1 με τον Ντάλσιο και 4 λεπτά αργότερα ήρθε η ολική ανατροπή με τον Τουράμ, να σκοράρει στο 79’ και αυτή τη φορά να μετράει κανονικά.

Ξάνθη: Ίτσο, Μιχαήλ, Πολίμος, Παπάζογλου (74′ Μπάτζιος), Τζανακάκης (74′ Δεληγιαννίδης), Δόρης (64′ Κρητικός), Γκόμεζ, Πλατέλλας, Τσέλιος (90’+1′ Τ. Δημητριάδης), Μονρός, Ιμπραΐμι (74′ Διαμαντόπουλος)

Ιωνικός: Αναγνωστόπουλος, Λουάν, Μύγας, Βαλεριάνος (61′ Καμπράλ), Κωνσταντινίδης (46′ Βαφέας), Κιάκος, Μπάσα (46′ Άοσμαν), Ντάλσιο, Πογοσιάν (46′ Γκοτσούλιας), Τουράμ, Μάναλης (85′ Σάντσες)