Ο Φαλκάο «σκότωσε» την Μπαρτσελόνα - Στην κορυφή η Μπέτις

Η Μπαρτσελόνα μετά την εντός έδρας ήττα από την Ρεάλ στο classico, γνώρισε νέα ήττα από την Ράγιο Βαγιεκάνο χάρη σε γκολ του Ρανταμέλ Φαλκάο.

Μετά το βαρύ «χτύπημα» και την ήττα από την Ρεάλ Μαδρίτης στο «Καμπ Νόου», η Μπάρτσελόνα έχασε για δεύτερη συνεχόμενη φορά, αφού ηττήθηκε με 1-0 στην έδρα της Βαγιεκάνο χάρη σε γκολ του Ρανταμέλ Φαλκάο στο 30ο λεπτό. Οι Καταλανοί δεν έκαναν καλή εμφάνιση, ωστόσο έχασαν ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν με πιο σημαντική εκείνη του Μέμφις Ντεπάι με το πέναλτι που απώλεσε στο 72ο λεπτό.

Μία εξαιρετική εμφάνιση έκανε απόψε η Μπέτις, που διέλυσε την Βαλένθια σε 4-1 και έφτασε στην κορυφή της βαθμολογίας σε ισοβαθμία με τις Ρεάλ Μαδρίτης και Σεβίλλη. Ο Μπόρχα Ιγκλέσιας ήταν εκείνος που άνοιξε και «έστρωσε» τον δρόμο για την Μπέτις με τα δύο γκολ που πέτυχε στο 14′ (με πέναλτι) και στο 30ο λεπτό. Η Βαλένθια μείωσε με τον Γκαμπριέλ Παουλίστα στο 39′, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας λίγα λεπτά αργότερα με τον Ντιακαμπί να περνάει στην θέση του.

Ο Πετσέλα διεύρυνε το προβάδισμα των Ανδαλουσιάνων στο 61ο λεπτό και ο Χουάνμι έβαλε το «κερασάκι» στην τούρτα στο 68′ για το 4-1.

Η Μαγιόρκα μπορεί να προηγήθηκε με γκολ του Αντόνιο Σάντσεθ στο 22′, όμως η Σεβίλλη βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει με τον Έρικ Λαμέλα στο 73ο λεπτό. Εκείνο που δεν κατάφεραν οι Ανδαλουσιάνοι ήταν να ολοκληρώσουν την ανατροπή, αφού το δεύτερο γκολ που πέτυχαν στο 90+6′ ακυρώθηκε από το VAR ελέω παράβαση του Οκάμπος για χρήση του χεριού του. Να σημειωθεί ότι οι νησιώτες έμειναν με δέκα παίκτες από το 90+2′ κι έπειτα λόγω αποβολής του Ζάουμε Κόστα με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Λευκή ισοπαλία για την Ρεάλ Μαδρίτης στην έδρα της, κόντρα στην  Οσασούνα. Οι «μερένγκες» ήταν μακράν η καλύτερη ομάδα στο παιχνίδι τόσο σε κατοχή της μπάλας, όσο και σε τελικές προσπάθειες, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει την μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Η Οσασούνα από τη μεριά της προσπάθησε να μη δεχθεί γκολ και έδωσε αρκετό χώρο στους γηπεδούχους με σκοπό να εκμεταλλευτεί τις αντεπιθέσεις και τους κενούς χώρους τους οποίους θα έβρισκε. Το δεύτερο δεν κατάφερε να το πετύχει, το πρώτο όμως το έκανε με μεγάλη επιτυχία και το 0-0 μόνο απογοήτευση δεν αφήνεις στου φιλοξενούμενους. Η Ρεάλ Μαδρίτης, με την ισοπαλία αυτή έφτασε στην κορυφή με 21 πόντους παρέα με τις Σεβίλλη, Μπέτις και Σοσιεδάδ.