ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-2: Πέντε λεπτά χρειάστηκε ο Βέργος για να τον στείλει στην επόμενη φάση

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας θα βρεθεί ο Παναιτωλικός, μετά την εκτός έδρας νίκη απέναντι στην Παναχαϊκή με 2-1.

Ένας καλύτερος Παναιτωλικός, κατάφερε να κερδίσει την Παναχαϊκή στο γήπεδό της, με 2-1, παίρνοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες για το γκολ, ενώ οι γηπεδούχοι έψαχναν τις ευκαιρίες κυρίως μέσω αντεπιθέσεων.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά καλός η πίεση του Παναιτωλικού και η κατοχή της μπάλας έφεραν το πρώτο γκολ της αναμέτρησης με τον Καρέλη να βρίσκει δίχτυα στο 20’. Οι δύο ομάδες είχαν φάσεις και έψαξαν για δικούς τους λόγους ένα ακόμη γκολ, το οποίο όμως δεν ήρθε.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν με την πρώτη τους φάση με τον Παπαχρονοπούλου να κάνει το 1-1 στο 47’. Στο γκολ ο επιθετικός της Παναχαϊκής χτύπησε με το δοκάρι και λίγο αργότερα έγινε αναγκαστική αλλαγή, μιας εξέλιξη η οποία σίγουρα δεν βοήθησε τους γηπεδούχους να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ τους.

Ο Παναιτωλικός επέστρεψε στο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, το οποίο και αξιοποίησε στο 74’ με τον Βέργο να βρίσκει δίχτυα δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του, 5 λεπτά μετά την είσοδό του στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι από τη στιγμή που σκόραραν ξανά, έλεγξαν τον αγώνα και δεν έδωσαν ευκαιρίες στους γηπεδούχους για να ισοφαρίσουν ξανά, παίρνοντας με αυτόν τον τρόπο μια μεγάλη πρόκριση.

Παναχαϊκή: Αθανασόπουλος, Μπελεζάκης, Σμίλτος, Σελινιωτάκης, Στασινόπουλος (79′ Πολίτης), Παπαχρονόπουλος (52′ Κωνσταντακόπουλος), Τεγούσης, Καρακλάιτς, Χαντί (79′ Κυβελίδης), Στεργίδης (73′ Μπουρλάκης), Αλεξόπουλος.

Παναιτωλικός: Ροντρίγκες, Μπελεβώνης (69′ Βέργος), Μπακαδήμας (59′ Λούι), Τσιγγάρας, Καρέλης (90′ X. Μπελεβώνης), Αποστολάκης (59′ Βργκοτς, 69′ Μαλής), Μόρσεϊ, Φλόρες, Κορνέλιους, Αντούνιες, Ντουάρτε.