DFB-POKAL: Διασυρμός και αποκλεισμός της Μπάγερν με 5άρα από την Γκλάντμπαχ!

Από δύο γκολ οι Μπενσεμπαϊνί, Εμπολό και ένα ο Κονέ…

Τρομερό ματς από την Γκλάντμπαχ και διασυρμός για την Μπάγερν Μονάχου στο Κύπελλο Γερμανίας! Η Γκλάντμπαχ απέκλεισε τους πρωταθλητές και το έκανε με εκκωφαντικό τρόπο, που ακούστηκε σε όλη την Ευρώπη.

Δεν είναι και συνηθισμένο να βλέπει κανείς την Μπάγερν Μονάχου να δέχεται πέντε γκολ σε έναν αγώνα, ενώ στο ημίχρονο ήταν ήδη 3-0!

Μέχρι το 21′ η Γκλάντμπαχ είχε πάρει το προβάδισμα με 3-0. Μόλις στο 2′ ο Κονέ σημείωσε το 1-0, ενώ στο 15′ και το 21′ ο Μπενσεμπαϊνί ήταν αυτός ο οποίος έφτασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο τη σκυτάλη πήρε ο Εμπολό ο οποίος στο 51′ «έγραψε» το 4-0 και στο 57′ ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό 5-0!

Γκλάντμπαχ: Σόμερ, Γκίντερ, Ελβέντι, Μπέγιερ (54′ Νετζ), Μπενσεμπαϊνί, Κονέ, Ζακαρία, Σάλι (69′ Ερμάν), Χόφμαν (73′ Νιχάους), Στιντλ (69′ Πλέα), Εμπολό (73′ Τουράμ).

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Ντέιβις (55′ Κομάν), Ερνάντεζ, Ουπαμεκάνο (55′ Σούλε), Παβάρ), Κίμιχ, Γκορέτζκα (64′ Τολισό), Σανέ, Μίλερ, Γκνάμπρι (67′ Στάνισιτς), Λεβαντόφσκι.

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Καρλσρούρη 1-2 (54′ Φρίμπονγκ – 5′ Κουέτο, 63′ Χόι)
Μανχάιμ – Ουνιόν Βερολίνου 1-1 (1-3 πέναλτι) (4′ Ροσιπάλ – 18′ Μπέχρενς)
Μπόχουμ – Άουγκσμπουργκ 2-2 (3-2 πέναλτι) (12′ και 53′ Πάντοβιτς – 55′ Όξφορντ, 58′ Βάργκας)
Ντιναμό Δρέσδης – Σαν Πάουλι 2-2 (2-3 πέναλτι) (66′ Ντάφενερ, 73′ Ζιερέις αυτογκόλ – 63′ Πακαράδα, 72′ Ντίτγκεν)