LA LIGA: Συνεχίζει στην κορυφή η Σοσιεδάδ!

Την… πάτησε η Ατλέτικο Μαδρίτης στην έδρα της Λεβάντε, στο 90+7′ ισοφάρισε η Γρανάδα τη Χετάφε…

Δυνατά ματς έγιναν την Πέμπτη στη La Liga, για το κλείσμο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ συνέχισε την τρομερή της πορεία, παίρνοντας το «διπλό» στην έδρα της Θέλτα με 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο έβαλε και τα δύο γκολ, με τον Ίσακ στο 54′ να κάνει το 1-0, ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο 79′ ο Ελουστόνδο και συνεχίζει να είναι στην κορυφή της βαθμολογίας!

Θέλτα: Ντιτούρο, Γκαλάν, Μουρίλο, Άιντο (88′ Αραούχο), Μάγιο (78′ Γκαγιάρδο), Μπελτράν (68′ Σέρβι), Νολίτο (68′ Τάπια), Σουάρεζ (78′ Σολάρι), Μέντεζ, Μίνα, Ασπάς.

Ρεάλ Σοσιεδάδ: Ράιαν, Μουνιόζ (84′ Ρίκο), Λε Νορμάντ, Ελουστόνδο, Ζάλντουα, Ζουμπιμέντι, Μερίνο, Γιανουζάι (65′ Ζουμπέλδια), Σίλβα (65′ Τουριέντες), Πόρτου (65′ Σορλόθ), Ίσακ (78′ Λομπέτε).

Στο ντέρμπι των ουραγών ανάμεσα σε Γρανάδα και Χετάφε είχαμε… θρίλερ! Η Χετάφε δεν κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, χάνοντας το τρίποντο στις καθυστερήσεις του ματς με το τελικό 1-1.

Στο 36′ ο Ουνάλ έκανε το 0-1, με τη Γρανάδα να ισοφαρίζει στο 90+7′ με το γκολ του Μολίνα, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν χαμένο πέναλτι στο 78′ με τον Σουάρεζ.

Γρανάδα: Μαξιμιάνο, Εσκουδέρο, Αμπράμ, Ντίαζ, Κουίνι (57′ Πουέρτας), Μόντσου (79′ Σόρο), Μίγια, Μοντόρο (57′ Μολίνα), Μακίς (79′ Μπάκα), Ροτσίνα, Σουάρεζ.

Χετάφε: Σόρια, Κουένσα, Καμπάκο (68′ Φλορεντίνο), Μίτροβιτς, Σουάρεζ (86′ Ιγκλέσιας), Νιόμ, Αραμπαγί, Μαξίμοβιτς, Αλένα (68′ Τιμόρ), Ουνάλ (86′ Σίλβα), Ποβέντα (79′ Μάτα).

Στο τελευταίο ματς της βραδιάς, έγινε η έκπληξη, αφού Λεβάντε έκοψε βαθμούς από την Ατλέτικο Μαδρίτης με το τελικό 2-2!

Στο 12′ η Ατλέτικο προηγήθηκε με το γκολ του Γκριεζμάν, για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι στο 37′ με το πέναλτι του Μπάρντι, ενώ το 1-2 για τους φιλοξενούμενους έκανε ο Κούνχα στο 76′, τρία λεπτά μετά την είσοδό του.

Η Λεβάντε όμως κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Λόντι και ξανά ο Μπράντι ήταν ο εκτελεστής και του πέναλτι στο 90′, ο οποίος και διαμόρφωσε το 2-2!

Λεβάντε: Φερνάντεζ, Φρανκέσα, Βέζο, Ντουάρτε, Ρομπέρ Πιέρ (81′ Ντε Φρούτος), Σον (70′ Μιραμόν), Μπάρντι, Μάλσα (76′ Μαρτίνεθ), Πεπελού, Μοράλες, Γκόμεζ (70′ Καντέρο).

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Ερμόσο (67′ Λόντι), Φελίπε, Γκιμένεζ, Καράσκο, Κόκε, Ερέρα (59′ Ντε Ραούλ), Τριπιέρ, Ζοάο Φέλιξ, Γκριεζμάν (73′ Κούνχα), Σουάρεζ (59′ Κορέα).

11η Αγωνιστική
Αλαβές – Έλτσε 1-0 (47′ Λουμ)
Εσπανιόλ – Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1 (33′ Ραούλ Ντε Τόμας – 52′ Γουίλιαμς)
Βιγιαρεάλ – Κάντιθ 3-3 (43′ Πάου Τόρες, 80′ Ντιά, 90′ Γκρένεβελντ – 14′, 45′ και 52′ Λοθάνο)
Μαγιόρκα – Σεβίλλη 1-1 (22′ Αντόνιο Σάντσεθ – 73′ Λαμέλα)
Βαγιεκάνο – Μπαρτσελόνα 1-0 (30′ Φαλκάο)
Μπέτις – Βαλένθια 4-1 (14′ και 30′ Μπόρχα Ιγκλέσιας, 61′ Πετζέλα, 68′ Γιουάνμι – 39′ Γκαμπριέλ Παουλίστα)
Ρεάλ Μαδρίτης – Οσασούνα 0-0
Θέλτα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-2 (54′ Ίσακ, 79′ Ελουστόνδο)
Γρανάδα – Χετάφε 1-1 (90′ Μολίνα – 36′ Ουνάλ)
Λεβάντε – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-2 (37′ πέναλτι και 90′ πέναλτι Μπάρντι – 12′ Γκριεζμάν, 76′ Κούνχα)