ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ - ΜΠΡΑΪΤΟΝ 2-2: Έμεινε στην πεντάρα και η Μπράιτον... την κρέμασε!

Η απίθανη Μπράιτον απείλησε τη Λίβερπουλ με την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, και τελικά απέσπασε παλικαρίσια ισοπαλία 2-2 μέσα στο «Άνφιλντ»

Αν κάποιος πίστευε ότι μετά την πεντάρα στο «Ολντ Τράφορντ» η Λίβερπουλ θα… προσπερνούσε με κεκτημένη ταχύτητα το εμπόδιο της Μπράιτον, τότε μάλλον δεν έχει παρακολουθήσει φέτος τα παιχνίδια της εξαιρετικής ομάδας που έχει δημιουργήσει ο Γκράχαμ Πότερ. Μια ομάδα με αρχές και παντελή άγνοια κινδύνου την οποία φρόντισε να ξεδιπλώσει καθ’ όλη τη διάρκεια της επίσκεψής της στο «Άνφιλντ».

Η Μπράιτον όχι μόνο έβγαλε τα συκώτια της Λίβερπουλ, όχι μόνο την απείλησε ανοιχτά με την πρώτη της φετινή ήττα, αλλά στο φινάλε της βραδιάς αν υπάρχει μια ομάδα που πρέπει να αισθάνεται αδικημένη από το τελικό 2-2, είναι εκείνη…

Οι «κόκκινοι» αντίθετα έμοιαζαν στο δεύτερο ημίχρονο… ζαλισμένοι από το μεθύσι του θριάμβου τους επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και όπως κάθε μεθυσμένος πλήρωσαν ακριβά τη σχέση τους με το ποδοσφαιρικό αλκοόλ!

Ο Άλισον τα έπιανε, ο Σάντσεθ τα… έτρωγε!

Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, το «Άνφιλντ» αντιλήφθηκε ότι οι «γλάροι» του Γκράχαμ Πότερ δεν ήταν διατεθειμένοι να αποτελέσουν ένα νέο εύκολο θύμα για τους «κόκκινους» του Γιούργκεν Κλοπ.

Και μπορεί στο ημίωρο ο φωτεινός πίνακας να έδειχνε σκορ 2-0 υπέρ των γηπεδούχων, ωστόσο οι συγκεκριμένοι αριθμοί έδειχναν τη… μισή αλήθεια για όσα διαδραματίζονταν στον αγωνιστικό χώρο. Ας όψονται οι δύο τερματοφύλακες!

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μαρτς βρέθηκε μόνος προ του Άλισον, με τον Βραζιλιάνο να επεμβαίνει σωτήρια και να σώζει τους γηπεδούχους από… παγωμάρα στο ξεκίνημα. Στην αμέσως επόμενη επίθεση, ο Σαλάχ «έκοψε» την μπάλα στον επερχόμενο Χέντερσον, ο «κάπτεν» την έστειλε στα δίχτυα του Σάντσεθ και ο Ισπανός έμεινε απλά να παρατηρεί την πορεία της μπάλας!

Επανάληψη του ίδιο σκηνικού στο 15’. Νέα απίθανη επέμβαση του Άλισον στη μία εστία σε φαρμακερό σουτ του Μπισουμά (μετά την απόκρουση η μπάλα σταμάτησε και στο δοκάρι), νέα τεράστια ευκαιρία δευτερόλεπτα μετά όταν ο Φιρμίνο αστόχησε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ.

Ότι δεν κατάφερε, όμως, ο Βραζιλιάνος το πέτυχε στο 24’ ο Μανέ, εκμεταλλευόμενος υπέροχη ασίστ του Τσάμπερλεϊν.

Με τη συμπλήρωση του ημιώρου η στατιστική υπηρεσία έδειχνε από τρεις τελικές προσπάθειες για τις δύο ομάδες και… δύο γκολ για τους γηπεδούχους. Ο εφιάλτης του Σάντσεθ, μάλιστα, θα μπορούσε να εξελιχθεί ακόμη πιο επώδυνος στο 34’ όταν το VAR ακύρωσε σωστά γκολ του Μανέ μετά από γκάφα ολκής του Ισπανού, καθώς ο Σενεγαλέζος χρησιμοποίησε άθελά του και το χέρι του για να προωθήσει την μπάλα στα δίχτυα.

Η Λίβερπουλ έμοιαζε να καλπάζει προς μια ακόμη νίκη, έχοντας ωστόσο να αντιμετωπίσει και νέο πρόβλημα τραυματισμού, καθώς ο Ναμπί Κεϊτά υποχρεώθηκε να εγκαταλείψει πρόωρα τον αγωνιστικό χώρο από το 19’.

Η Μπράιτον, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Και, για να είμαστε ειλικρινείς, ήταν μια λέξη σπάνιας ποδοσφαιρικής ομορφιάς από τον Ενόκ Μουέπου στο 41’ με τον άσο από τη Ζάμπια να «κρεμάει» με απίθανο σουτ από το ύψος της περιοχής τον Άλισον και να μειώνει σε 2-1 πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Οι «γλάροι» θύμιζαν… αρπακτικά γεράκια!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε στους ίδιους καταιγιστικούς ρυθμούς. Μόλις στο 48′ ακυρώθηκε σωστά γκολ του Σαλάχ (καθώς ο Αιγύπτιος ήταν για λίγο εκτεθειμένης στην πλάτη της άμυνας της Μπράιτον) και στην αντεπίθεση ο Λαλάνα λίγο έλειψε να πληγώσει την πρώην ομάδα του, αλλά ο Άλισον του στέρησε την ευκαιρία.

Με τη Λίβερπουλ να πιέζει, αλλά να δυσκολεύεται να δημιουργήσει τελικές προσπάθειες στους ρυθμούς του πρώτου ημιχρόνου και κάθε αντεπίθεση της Μπράιτον να είναι… φωτιά, οι «γλάροι» θύμιζαν αρπακτικά γεράκια και έφτασαν στο 2-2 στο 65′ με υπέροχο άδειασμα του Τροσάρ στον Ρόμπερτσον και εκτέλεση του Άλισον από κοντά.

Τα λεπτά κυλούσαν, παρά το γεγονός ότι πολλοί παίκτες του (με πρώτο και καλύτερο τον απογοητευτικό Φιρμίνο) έμοιαζαν να έχουν μείνει στην πεντάρα του «Ολντ Τράφορντ», ο Κλοπ επέλεξε να μην φρεσκάρει την ενδεκάδα του και όσο το παιχνίδι πλησίαζε στη λήξη του η Μπράιτον έμοιαζε να κυριαρχεί ολοένα και περισσότερο.

Στο 77′ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά ο Τροσάρ υποδείχτηκε ορθά σε θέση οφσάιντ

Το τελικό 2-2 δεν έμελλε να αλλάξει μέχρι το τέλος, η Λίβερπουλ πέταξε στα σκουπίδια δύο πολύτιμους βαθμούς (που έμοιαζαν σχεδόν δεδομένοι μετά το αρχικό 2-0) και στο φινάλε του απογεύματος άπαντες θυμήθηκαν τις συμβουλές τις βρετανικής αστυνομίας προς τα ουκ ολίγα θύματα του αλκοολισμού στο νησί: «Ποτέ μην οδηγείτε μεθυσμένοι». Ιδιαίτερα στην Πρέμιερ Λιγκ, συμληρώνουμε εμείς…

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Ρόμπερτσον, Αλεξάντερ Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Κονατέ, Χέντερσον, Κεϊτά (19’ Τσάμπερλεϊν), Τζόουνς (87′ Μιναμίνο), Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο (78′ Ζότα)

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Σάντσεθ, Ντάφι, Φέλτμαν, Κουκουρέγια, Ντανκ, Μπισουμά (60′ Μακ Άλιστερ), Μουέπου, Λαλάνα (77′ Γκρος), Μόντερ (66′ Λάμπτεϊ), Μαρτς, Τροσάρ