ΕΛΤΣΕ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 1-2: Βραζιλιάνος μάγος την επανάφερε στις νίκες

Ένας μαγικός Βινίσιους, έβαλε φαρδιά – πλατιά την υπογραφή του στην επιστροφή των «μερένγκες» στις νίκες, πετυχαίνοντας και τα 2 γκολ στην εκτός έδρας επικράτηση με 2-1 απέναντι στην Έλτσε.

Σε έναν πιο δύσκολο απ’ όσο αρχικά φαινόταν αγώνα η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να περάσει από το Έλτσε, απέναντι στην ομώνυμη ομάδα με 2-1, κυρίως χάρη σε μια εκπληκτική εμφάνιση του Βινίσιους Τζούνιορ, ο οποίος πέτυχε και τα 2 τέρματα των φιλοξενούμενων. Η Έλτσε προσπάθησε να φτάσει στην ισοπαλία και παρότι σε αρκετά σημεία της αναμέτρησης ήταν καλύτερη από τους «μπλάνκος», δεν κατάφερε να πάρει κάτι απ’ αυτό το παιχνίδι, με την κόκκινη στο δεύτερο ημίχρονο να παίζει το δικό της ρόλο.

Χαλάρωσε μετά το γκολ αλλά δεν το πλήρωσε

Ρεάλ Μαδρίτης και Έλτσε ερχόντουσαν με αρνητικό αποτέλεσμα στη πλάτη, καθώς οι μεν «μερένγκες» είχαν τη λευκή ισοπαλία με την Οσασούνα, ενώ η Έλτσε από την άλλη είχε δεχθεί την ήττα από την Αλαβές και ήξερε πως ο αγώνας με την Ρεάλ ακόμα και στην έδρα της θα ήταν αρκετά δύσκολος.

Η αρχή βρήκε τους φιλοξενούμενους σε θέση ισχύος καθώς είχαν και την κατοχή αλλά και τις ευκαιρίες για ένα τέρμα. Τα πράγματα όμως έδειξαν να χαλάνε για τη Ρεάλ, με τον τραυματισμό του Ροντρίγκο στο 18’, με τον Ασένσιο να παίρνει τη θέση και να αλλάζει τα πλάνα του Αντσελότι. Παρά το αρχικό σοκ όμως, 4 λεπτά αργότερα ο Βινίσιους κατάφερε να ανοίξει το σκορ μετά από ασίστ του Μαριάνο Ντίαζ.

Μετά το γκολ και παρότι όπως όλα έδειχναν τα πράγματα θα γινόντουσαν πιο εύκολα για τους «μπλάνκος» η Έλτσε είχε διαφορετική άποψη. Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και ξεκίνησαν να δημιουργούν τις δικές τους ευκαιρία για να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως παρά την υπεροχή τους δεν τα κατάφεραν και το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο ημίχρονο, έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με τη Ρεάλ να οδηγεί την αναμέτρηση.

Έψαξε την ισοφάριση η κόκκινη της έκοψε τα… πόδια

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, οι γηπεδούχοι έδειξαν ξεκάθαρα πως θέλουν να βρουν γκολ και πίεσαν ψηλά, βγάζοντας ευκαιρίες, με τον Κουρτουά να τους λέει «όχι». Όλα όμως άλλαξαν στο 63ο λεπτό όταν ο Γκούτι δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από τάκλιν πάνω στον Κρος, κάνοντας τα πράγματα ακόμη πιο δύσκολα για την ομάδα του.

Η αριθμητική υπεροχή έδωσε νέα πνοή στη Ρεάλ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ξανά την κατοχή της μπάλας και να αρχίζουν να ανεβαίνουν ψηλότερα ψάχνοντας να βρουν το δεύτερο γκολ το οποίο θα «κλείδωνε» την αναμέτρηση, το οποίο και βρήκε με τον καλύτερό της παίκτη, τον Βινίσιους Τζούνιορ να σκοράρει ξανά στο 73’.

Όλα έδειχναν πως μετά το δεύτερο γκολ η αναμέτρηση θα γινόταν μια… βόλτα στο Πάρκο για την Ρεάλ, ένα λάθος όμως του Κρος, έβαλε ξανά στο παιχνίδι την Έλτσε, καθώς ύστερα από πάσα του Γερμανού η οποίο κόντραρε στον Μπενεντέτο της Έλτσε, η μπάλα έφτασε στον Μίγια ο οποίος μείωσε στο 86’ σε 1-2.

Οι γηπεδούχοι τα έδωσαν όλα για την ανατροπή χωρίς όμως να τα καταφέρουν, καθώς η αριθμητική υπεροχή της Ρεάλ έκανε δύσκολα τα πράγματα για τους ίδιους, οι οποίοι δεν κατάφεραν να βγάλουν την φάση που θα ήθελαν, με το τελικό σφύριγμα να δίνει τους 3 βαθμούς στην Ρεάλ Μαδρίτης.

Έλτσε (4-4-2): Κασίγια, Παλάσιος, Ρόκο, Μπίγκας, Μοχίκα, Φιντέλ (81’ Μίγια), Μασκαρέλι (81’ Μαρκόνε), Γκούτι, Παστόρε (71’ Γκουμπάου), Πέρεθ (71’ Μπενεντέτο), Μπογιέ (81’ Τέτε Μορέντε)

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Κουρτουά, Βάθκεθ (65’ Καρβαχάλ), Μιλιτάο, Αλάμπα, Μαρσέλο (66’ Μεντί), Κρος, Κασεμίρο, Μόντριτς (84’ Καμαβίγκα), Ροντρίγκο (18’ Ασένσιο), Ντίαζ, Βινίσιους (85’ Αζάρ)