PREMIER LEAGUE: «Τσάκισε» την Μπρέντφορντ η Μπέρνλι - Πρώτο διπλό για την Σαουθάμπτον με γκολάρα Άνταμς (vid)

Η Μπέρνλι έκανε μία μεγαλοπρεπή εμφάνιση απ’ αυτές που δεν μας έχει συνηθίσει και επικράτησε άνετα με 3-1 της Μπρέντφορντ ενώ την ίδια ώρα η Σαουθάμπτον έφτανε στο πρώτο της διπλό για την φετινή σεζόν με… πλασεδάρα του Τσε Άνταμς.

Η Μπέρνλι έκανε το καλύτερό της πρώτο ημίχρονο σε εντός έδρας ματς στην Premier League διασύροντας την Μπρέντφορντ του Τόμας Φρανκ, αφού πέτυχε τέσσερα γκολ, το ένα εκ των οποίων ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριών γκολ χάρη στα τέρματα των Γουντ (4′), Λόουτον (32′) και Κορνέ (36′). Αυτή ήταν η πρώτη φορά που οι «κλάρετς» σημείωσαν τρία γκολ στο πρώτο μέρος ενός αγώνα στο «Τερφ Μουρ» στα 138 ματς που έχουν δώσει στην Premier League.

Στο δεύτερο μέρος η Μπρέντφορντ βελτίωσε την εικόνα της και κατάφερε να μειώσει και το σκορ με τον Γκόντος στο 79ο λεπτό σε 3-1.

Η Σαουθάμπτον κατάφερε επιτέλους να κάνει το πρώτο της διπλό για την φετινή σεζόν χάρη σ’ ένα καταπληκτικό πλασέ του Τσε Άνταμς στο 20ο λεπτό. Οι « Άγιοι» κέρδισαν έτσι με 1-0 την Γουότφορντ στο «Βίκαρατζ Ρόουντ».

Έμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας η Τσέλσι μετά τη νίκη επί της Νιουκάστλ με 3-0, με τους «μπλε του Λονδίνου» να χρειάζονται να φτάσουν στο 65ο λεπτό για να… λύσουν τον γόρδιο δεσμό με τον Ρις Τζέιμς να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής, αφού σκόραρε δις (65′ και 77′) και τον Ζορζίνιο να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα με πέναλτι στο 79′.

Η Λίβερπουλ γκέλαρε στο «Άνφιλντ» απέναντι στην ανταγωνιστικότατη Μπράιτον, αφού παρ’ ότι βρέθηκε μπροστά στο με σκορ 2-0 είδε τους «γλάρους» να επιστρέφουν και να βρίσκουν μάλιστα κι ένα τρίτο τέρμα, το οποίο τελικά ακυρώθηκε, αφού ο Τροσάρντ ήταν σε θέση οφσάιντ, όπως έδειξε το VAR. Έτσι, το 2-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Ήττα-σοκ για την Μάντσεστερ Σίτι από την Κρίσταλ Πάλας με 2-0 μέσα στο «Έτιχαντ» χάρη σ’ ένα γκολ του Γουίλφριντ Ζαχά μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης κι ένα του Γκάλαχερ λίγο πριν το φινάλε (88′). Να σημειωθεί ότι οι «πολιτές» αγωνίστηκαν με δέκα από το 45+2′ λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Εμερίκ Λαπόρτ. Οι «σίτιζενς» βρήκαν ένα τέρμα στο 60ο λεπτό, αλλά ακυρώθηκε μέσω VAR αφού ο Γκαμπριέλ Ζεσούς ήταν σε θέση οφσάιντ.

Νωρίτερα η Άρσεναλ επικράτησε με 2-0 στην έδρα της Λέστερ χάρη στα γκολ των Γκάμπριελ (5′) και Σμιθ Ρόου (18′), αλλά και την εξαιρετική εμφάνιση του Ράμσντεϊλ.