ΣΕΒΙΛΛΗ - ΟΣΑΣΟΥΝΑ 2-0: Οι «Ανδαλουσιάνοι» έπιασαν τις Ρεάλ Μαδρίτης και Σοσιεδάδ στην κορυφή

Η Σεβίλλη νίκησε με 2-0 την Οσασούνα με γκολ των Ντιέγκο Κάρλος και Οκάμπος και έπιασε στην κορυφή της La Liga τις Ρεάλ Μαδρίτης και Σοσιεδάδ.

Στην κορυφή της La Liga πάτησε και η Σεβίλλη μετά τις Ρεάλ Μαδρίτης και Σοσιεδάδ μετά τη νίκη της με 2-0 επί της Οσασούνα. Οι παίκτες του Χουλέν Λοπετέγκι είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά και τις ευκαιρίες, δυσκολεύτηκαν πολύ όμως για να βρουν το γκολ.

Το 1-0 έκανε τελικά ο κεντρικός αμυντικός των «Ανδαλουσιάνων», Ντιέγκο Κάρλος στο 40ό λεπτό, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Το ημίχρονο έκλεισε με τη Σεβίλλη προηγούμενη και την Οσασούνα να μένει απογοητευμένη για την καλή της προσπάθεια στο πρώτο μισό του αγώνα.

Κόντρα στη ροή του αγώνα καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν μπει πιο δυνατά, οι «Ανδαλουσιάνοι» έκαναν το 2-0, με τον Λούκας Οκάμπος στο 60′. Έτσι η Σεβίλλη συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις και κατόρθωσε να φτάσει στην κορυφή, με τον Χουλέν Λοπετέγκι μάλιστα να γίνεται ο πρώτος προπονητής της ομάδας που πετυχαίνει 50 νίκες σε πιο γρήγορα από ποτέ σε 86 αγώνες, ξεπερνώντας το ρεκόρ του Μανόλο Χιμένεθ σε 91 αγώνες.