ΤΟΤΕΝΑΜ - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ 0-3: Μαγικός Κριστιάνο Ρονάλντο... κράτησε τον Σόλσκιερ (highlights)

Ο Σόλσκιερ βρισκόταν σε δύσκολη θέση μετά τα ανεπιτυχή αποτελέσματα, αλλά ο Κριστιάνο Ρονάλντο με γκολ και ασίστ έδωσε τη νίκη στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που πέρασε (0-3) από την έδρα της Τότεναμ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προερχόταν από συνεχή αρνητικά αποτελέσματα και φυσικά την ήττα με 5 γκολ από τη Λίβερπουλ στο «Ολντ Τράφορντ», αλλά η Τότεναμ αποδείχθηκε το ιδανικό… θύμα για να επουλώσει τις πληγές της, με απότοκο το εμφατικό 0-3. Ο Σόλσκιερ που βρίσκεται συνεχώς υπό πίεση το τελευταίο διάστημα, έπαιξε με τρεις στην άμυνα, έδωσε παρτενέρ στον Ρονάλντο στην κορυφή της επίθεσης -τον Καβάνι- και ο Πορτογάλος τον αντάμειψε με γκολ και ασίστ, που έφερε τους «κόκκινους διαβόλους» ένα τρίποντο μετά από πέντε παιχνίδια στην Premier League.

Η κλασική συνεργασία Μπρούνο – Κριστιάνο

Ο Σόλσκιερ έψαχνε κάτι διαφορετικό, για να ανατρέψει το κακό κλίμα μετά τα συνεχή ανεπιτυχή αποτελέσματα. Η Γιουνάιτεντ είχε και τους τρεις της στόπερ -Λίντελοφ, Μαγκουάρι, Βαράν- στο χορτάρι και δυάδα επιθετικών τους Ρονάλντο και Καβάνι. Με αυτόν τον τρόπο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, χάνοντας μάλιστα και σημαντική ευκαιρία να προηγηθούν με την κεφαλιά του Καβάνι στο 25ο λεπτό, μετά από γρήγορη αντεπίθεση και σέντρα του Μπρούνο Φερνάντεζ. Η απάντηση για την Τότεναμ ήρθε τρία λεπτά αργότερα, όταν από κόρνερ ο Κρίστιαν Ρομέρο βρέθηκε φάτσα με τον Ντε Χέα και σκόραρε, όμως προηγουμένως ήταν σε θέση οφσάιντ.

Και κάπου εκεί ήρθε… ο Ρονάλντο. Ο CR7 έβαλε τέλος στο σερί 4 παιχνιδιών χωρίς γκολ, με τον συνηθισμένο τρόπο. Ο Μπρούνο Φερνάντεζ σήκωσε το κεφάλι, σημαδεύοντας αυτήν τη φορά το πόδι του Κριστιάνο, έβγαλε υπέροχη μπαλιά στον συμπατριώτη του που εκτέλεσε με το βολέ στην απέναντι γωνία του Γιορίς.

Δούλεψε η δυάδα στην επίθεση

Ο Πορτογάλος είχε και άλλον έναν «πυροβολισμό» για το δεύτερο ημίχρονο, αλλά προήλθε από θέση οφσάιντ, προτού εκτελέσει ξανά τον Γιορίς στο 48′. Παρόλα αυτά η Τότεναμ δεν είχε ασφάλεια στην κατοχή της και στο 64ο λεπτό ο Φερνάντεζ έκλεψε την μπάλα από τον Σκιπ, ο Ρονάλντο με εξαιρετική κάθετη βρήκε τον Καβάνι για το πλασέ του Ουρουγουανού και το 0-2.

Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο δεν κατάφερε να απειλήσει σε open play, αφού πλησίαζε την περιοχή του Ντε Χέα μόνο με στατικές φάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο, ειδικότερα, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάτι σημαντικό, με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να είναι -μετά από καιρό- συμπαγής πίσω από την μπάλα, με αυτήν την πολυπρόσωπη άμυνα.

Το παιχνίδι κύλησε μέχρι το φινάλε, με τον Ντε Χέα να μην κάνει ούτε μία επέμβαση, ζώντας ένα από τα πιο εύκολα απογεύματα της φετινής σεζόν. Κάτι που έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο του Ράσφορντ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ξανά το κενό στο κέντρο της άμυνας των «σπιρουνιών», ο Ντέιβις τον κρατούσε καλυπτόμενο και μετά την κάθετη πάσα του Μάτιτς, ο Άγγλος στράικερ πλάσαρε ιδανικά για το 0-3, δίνοντας θριαμβευτικό τόνο στο πέρασα της ομάδας του Μάντσεστερ από το Λονδίνο.

Τα highlights:

Τότεναμ: Γιορίς, Έμερσον, Ρομέρο, Ντάιερ, Ντέιβις, Χόιμπιερκ, Σκιπ (66′ Εντομπελέ), Λούκας Μόουρα (54′ Μπέργκβαϊν), Σον, Λο Σέλσο (73′ Ντέλε Άλι), Κέιν

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Λίντελοφ, Βαράν, Μαγκουάιρ, Γουάν Μπισάκα, Μακτόμινεϊ, Φρεντ, Σο, Μπρούνο Φερνάντεζ (76′ Μάτιτς), Ρονάλντο (71′ Ράσφορντ), Καβάνι (82′ Λίνγκαρντ)