ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΑΛΑΒΕΣ 1-1: Ο Κούμαν έφυγε, η κατάσταση δεν άλλαξε (hls)

Οι «Μπλαουγκράνα» έμειναν στο 1-1 με την Αλαβές μέσα στην έδρα τους, αφού κάποια μικρά καλά διαστήματα που είχαν στο παιχνίδι, δεν τους ήταν αρκετά για να πάρουν την νίκη.

Η αποχώρηση του Κούμαν δεν έφερε νέο… αέρα στην Μπαρτσελόνα, αφού οι Καταλανοί παραχώρησαν ισοπαλία 1-1 μέσα στο «Καμπ Νόου» στην Αλαβές πραγματοποιώντας μία κακή εμφάνιση, που είχε μόνο κάποιες μικρές «αναλαμπές», οι οποίες όμως δεν στάθηκαν αρκετές για να δώσουν τις λύσεις που έψαχναν οι «Μπλαουγκράνα» στα προβλήματα που του προέταξαν οι Βάσκοι.

«Φλύαρη» η Μπαρτσελόνα – Μαζική άμυνα η Αλαβές

Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος, όμως δυσκολευόταν αρκετά να πατήσει στην περιοχή της Αλαβές με αξιώσεις και να φτάσει στην εκδήλωση τελικών προσπαθείων, αφού τα χαλούσε στην τελική πάσα. Πολλές φορές οι Καταλανοί έφτασαν στο σημείο να προσπαθούν και με κάποιες σέντρες να γίνουν επικίνδυνοι, αλλά λόγω του χαμηλού ύψους των επιθετικών της ομάδας, δεν ήταν δύσκολο να αντιμετωπιστούν από την άμυνα της Αλαβές.

Παρ’ όλα αυτά, η πρώτη ευκαιρία των «Μπλαουγκράνα» ήρθε από στατική φάση, αφού ο Γκαρθία έπιασε την κεφαλιά από το κόρνερ του Ντεπάι, αλλά ο Σιβέρα έκανε μία πολύ επέμβαση αρνούμενος το γκολ στον Ισπανό.

Η Αλαβές έχασε τον Ναβάρο στο 20ο λεπτό λόγω μυϊκού τραυματισμού με τον Αγκιρεγκαμπίρια να περνάει στην θέση του και συνεχίσε να παίζει αρκετά πίσω, χωρίς να αλλάξει κάτι στον τρόπο που αγωνίζεται. Η πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε στο 30ο λεπτό, όταν ο Μέντεθ πήρε τη κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ χωρίς να ανηχύσει τον Τερ Στέγκεν.

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να προσπαθεί να διεισδύσει στην περιοχή της Αλαβές, όμως δεν μπορούσε να τα καταφέρει. Σαν να μην έφτανε αυτό, είδε τον Κουν Αγουέρο να αποχωρεί τραυματίας από μία ανύποπτη φάση μόλις στο δεύτερο ματς που αγωνίστηκε ως βασικός φέτος. Στην θέση του πέρασε ο Φιλίπε Κουτίνιο.

Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το αποτέλεσμα να μένει στο 0-0.

Από ένα γκολ… ποίημα για την κάθε ομάδα

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία «ζωγραφιά» του Ντεπάι, ο οποίος έπιασε ένα τρομερό πλασέ από τα όρια της μεγάλης περιοχής των Βάσκων κάνοντας το 1-0 στο 49′. Η χαρά των «Καταλανών» κράτησε μόλις τρία λεπτά, αφού η Αλαβές μπόρεσε στην πρώτη της επίθεση να ισοφαρίσει, όταν ο Ριόχα πήρε την εξαιρετική κάθετη πάσα-τακουνάκι του Χοσέλου και νίκησε τον Τερ Στέγκεν με ωραίο τελείωμα για το 1-1.

Καταιγισμός ευκαιρίων για την Μπαρτσελόνα

Οι Καταλανοί προσπάθησαν να απαντήσουν γρήγορα, αλλά ο Σιβέρα είπε «όχι» στο σουτ του Κουτίνιο ενώ στο 59ο λεπτό ο Ντεπάι τροφοδοτήθηκε από τον Γκάβι, που έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια, αλλά από θέση τετ α τετ σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Ισπανού κίπερ. Λίγο μετά ο Ολλανδός δεν κατόρθωσε και πάλι να σκοράρει σε τετ α τετ, αφού νικήθηκε από τον Σιβέρα.

Πέντε αναγκαστικές αλλαγές δύσκολα βρίσκεις

Η Αλαβές έχασε και τον Έντγκαρ Μέντεθ ο οποίος αποχώρησε ως αναγκαστική αλλαγή λόγω μυϊκού προβλήματος, με τον 19χρονο Ουρουγουανό Φακούντο Πελίστρι να περνάει στην θέση του στο 62′ και την Αλαβές να σπάει έτσι και τις κατά ριπάς μέχρι τότε επιθέσεις των Καταλανών. Εφτά λεπτά αργότερα βγήκε ως αλλαγή λόγω τραυματισμού και ο Ζεράρ Πικέ, με τον Κλεμάν Λενγκλέ να περνάει στην θέση του ενώ ο Γκάβι ζήτησε κι αυτός αλλαγή ελέω κούρασης και αντικαταστάθηκε από τον Πουτς.

Όλες αυτές οι διακοπές χάλασαν πολύ τον ρυθμό του αγώνα κάτι που βόλεψε πάρα πολύ την Αλαβές, η οποία συνέχισε να αμύνεται και να ψάχνει την ευκαιρία της στην αντεπίθεση. Η επόμενη απειλή για την Μπαρτσελόνα ήρθε στο 84ο λεπτό μ’ ένα απευθείας φάουλ του Κουτίνιο από καλή θέση που δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Σιβέρα.

Οι «Καταλανοί» δεν μπόρεσαν καν να αγχώσουν την Αλαβές στο φινάλε

Όποιον κι αν τραβούσε από τον πάγκο ο Σέρχι στο παρθενικό του παιχνίδι ως πρώτος προπονητής των Καταλανών δεν μπορούσε να του δώσει το κάτι παραπάνω με αποτέλεσμα οι «Μπλαουγκράνα» να καθίστανται ελάχιστα απειλητικοί στο τελευταίο διάστημα του αγώνα, που θα έπρεπε φυσιολογικά να κορυφωθεί η πίεσή τους για την διεκδίκηση της νίκης.

Ως αποτέλεσμα αυτού, το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του αγώνα με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1. Έτσι, η Μπαρτσελόνα έμεινε στην 14η θέση με μόλις 16 βαθμούς και η Αλαβές στην 16η, οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, με 10.

Μπαρτσελόνα (πρ. Σέρχι): Τερ Στέγκεν, Πικέ (70′ Λενγκλέ), Γκαρθία, Μινγκέθα (82′ Εζαλζουλί), Άλμπα, Νίκο (82′ Μπαλντέ), Μπούσκετς, Γκάβι (71′ Πουτς), Ντεστ, Ντεπάι, Αγουέρο (41′ Κουτίνιο)

Αλαβές (πρ. Καγιέχα): Σιβέρα, Λεζέν, Λαγκουάρντια, Ναβάρο (20′ Αγκιρεγκαμπίρια), Ντουάρτε, Μογιά (83′ Γκαρθία), Εντιαγέ, Πονς (63′ Πίνα), Μέντες (62′ Πελίστρι), Ριόχα, Χοσέλου (83′ Σιλά)