ΛΙΟΝ - ΛΑΝΣ 2-1: Νίκησαν και πάτησαν 5άδα οι Λιονέ

Στις νίκες επέστρεψε η Λιόν, καθώς κέρδισε με 2-1 την μαχητικότατη Λανς, των πολλών τελικών προσπαθειών, χάρη σε γκολ των Τόκο Εκαμπί και Χουσέμ Αουάρ.

Σε έναν αγώνα με αρκετές τελικές προσπάθειες εκατέρωθεν, η Λιόν κατάφερε να πανηγυρίσει ένα ακόμη τρίποντο στον δρόμο προς τις θέσεις της Ευρώπης, ανεβαίνοντας στην 5η θέση.

Οι Λιονέ, κατάφεραν να κερδίσουν με 2-1 τη 2η του γαλλικού πρωταθλήματος Λανς, την οποία και υποχρέωσε στην τρίτη της φετινή ήττα.

Η Λιόν κατάφερε να πάρει προβάδισμα από νωρίς, χάρη στο καλό πρώτο της ημίχρονο, τόσο σε δημιουργία όσο και σε έλεγχο της αναμέτρησης. Ο Τόκο Εκάμπι με πέναλτι άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό, η Λανς όμως κατάφερε να ισοφαρίσει γρήγορα με τον Κλας στο 33’, με το γκολ όμως να μην μετράει καθώς ο σκόρερ των φιλοξενούμενων είναι οφσάιντ. Σαν να μην έφτανε αυτό 8 λεπτά αργότερα και το 41’ ο Χοσέμ Αουάρ έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 2-0. Σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα δεν ήταν τόσο καλά για την Λιον, καθώς η Λανς ανέβασε την απόδοσή της βγάζοντας μαχητικότητα και αρκετές τελικές προσπάθειες και κατάφερε να μειώσει στο 61’ με τον Καλιμουέντο μετά από ασίστ του Κακουτά.

Μετά το γκολ τα πράγματα δεν άλλαξαν, οι Λιον μπορεί να είχε την κατοχή, η Λανς όμως συνέχισε να απειλεί χωρίς όμως να καταφέρει να βρει και το δεύτερο γκολ, με το τελευταίο σφύριγμα να βγάζει τους γηπεδούχους από την δύσκολη θέση και να τους δίνει ένα σημαντικό τρίποντο στον δρόμο προς το ευρωπαϊκό εισιτήριο.