ΝΟΡΙΤΣ - ΛΙΝΤΣ 1-2: Νίκησε και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις

Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι με 3 γκολ μέσα σε 5 λεπτά, η Λιντς κατάφερε να χαμογελάσει στο τέλος, παίρνοντας τη νίκη με 2-1 και ένα τρίποντο που τη βγάζει από τις θέσεις του υποβιβασμού.

Απόλυτη ισορροπία και… λευκή ισοπαλία στο ημίχρονο

Νόριτς και Λιντς μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό τη νίκη – ανάσα, καθώς και οι 2 βρίσκονται αρκετά χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα, με τους γηπεδούχους σε αρκετά χειρότερη… μοίρα.

Και οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος είχαν τις δικές τους ευκαιρίες και μάλιστα από νωρίς στον αγώνα. Πρώτα η Λιντς με δοκάρι στο 7ο λεπτό, έφτασε μια ανάσα από το να πάρει το προβάδισμα, χωρίς όμως να τα καταφέρει και 5 λεπτά αργότερα η Νόριτς με σου του Πούκι μέσα από την περιοχή και υπό καλές συνθήκες, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Μεσλιέρ.

Το πρώτο ημίχρονο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, και οι 2 ομάδες έψαχναν το γκολ, ώστε να πάρουν το προβάδισμα χωρίς όμως να τα καταφέρουν, ενώ καμία δεν μπορούσε να επιβάλει το δικό της ρυθμό, με το 0-0 της ανάπαυλας να φαίνεται ως το σωστό αποτέλεσμα.

Πήρε τη μάχη του 5λέπτου και τον αγώνα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς και με την Λιντς να φαίνεται πως πατάει καλύτερα στο γήπεδο, το οποίο και αξιοποίησε στο 56’ με τον Ραφίνια να βάζει ένα πολύ όμορφο γκολ, μετά από πάσα του Τζέιμς και δική του εκπληκτική, ατομική, προσπάθεια, η χαρά τους όμως δεν κράτησε αρκετά καθώς 2 λεπτά αργότερα μετά από κόρνερ του Ρασίτσα, ο Ομομπαμιντελέ ισοφάρισε σε 1-1.

Παρά την άμεση ισοφάριση, ο Ροντρίγκο και η Λιντς, είχαν διαφορετικά σχέδια και με άμεση απάντηση στο 61’, τα «παγώνια» μπήκαν ξανά στη θέση του οδηγού. Τα επόμενα 30 λεπτά είχαν αρκετές φάσεις και για τις δύο ομάδες, χωρίς όμως να μπει κάποιο γκολ.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τη Λιντς να κάνει «μεγάλο» διπλό, ύστερα από 41 χρόνια στην έδρα της Νόριτς, παίρνοντας μια μικρή διαφορά από τις θέσεις του υποβιβασμού.

Νόριτς (3-5-2): Κρουλ, Κάμπακ, Χάνλεϊ (88’ Πλασέτα), Ομομπαμεντέλε, Άαρονς, Ντόουελ (69’ Τζόλης), Νόρμαν, ΜακΛίν, Ρασίτσα, Σάρτζεντ (77’ Ιντά), Πούκι

Λιντς (4-2-3-1): Μεσλιέρ, Σάκλετον (71’ Ντράμε), Γιορέντε, Κούπερ, Ντάλας, Φίλιπς, Στρούιτζκ, Ραφίνια, Τζέιμς (77’ Φόρσο), Χάρισον, Ροντρίγκο (88’ Ρόμπερτς)